Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavný skokan 'Orel' Eddie Edwards má následovníka

Sport

  13:24
OSLO/PRAHA - Do Osla zavítal duch nezapomenutelného skokana na lyžích Eddie "orla" Edwardse. Britský sdruženář James Lambert přistával na doskoku pod můstkem v místech, kde elektronické měření ještě nefunguje.

Eddie Edwards foto: Reprofoto

Jako by se na mistrovství světa v klasickém lyžování vrátil čas. Když při včerejším závodě sdruženářů diváci přivřeli oči, dost možná se jim vybavil někdejší populární britský skokan Eddie Edwards. Ve startovní listině se totiž objevil Brit podobného ražení - James Lambert. Původně měl startovat pouze ve skokanských závodech, ale britský svaz učinil při vyplňování přihlášky administrativní chybu, takže se z milého Lamberta stal závodník v severské kombinaci. 

Zatímco Edwards nejdál "dolétl" na značku 73,5 metrů, Lambert se pyšní výkonem 93 metrů. A právě včera se těšil, že ho vylepší a přiblíží se magické stovce. Jenže Mezinárodní lyžařská federace (FIS) pětačtyřicetiletému skokanovi jeho záměr překazila.

Skok Eddieho Edeardse v Calgary 1988

Lambert, jenž si říká Ztřeštěný pes, poutal pozornost již na středním můstku. Rozhodčí totiž délku jeho skoku pouze odhadli, protože v místech, do kterých nejstarší účastník šampionátu doplachtil, nebylo možné elektronické měření... Sudí usoudili, že skočil asi tak 57 metrů, tedy o 20 metrů méně než předposlední skokan. V běhu byl ale poté předstižen o kolo a podle pravidel musel trať opustit.

V úterý znovu bavil diváky extrémně krátkými skoky, ale členům jury se jeho představení pramálo líbilo. Rozhodli nakonec, že Brit hazarduje se svým zdravím a z bezpečnostních důvodů ho vyřadili ze startovní listiny. "Povídali mi, že je pro mě skákání nebezpečné," zlobil se Lambert. "To je ale samozřejmě naprostý nesmysl. Rozhodnutí považuji za diskriminaci," soptil.

Nepřehlédněte

Přestože Edwards už dávno nesoutěží, Lambert stále zůstává v jeho stínu. Což ho mírně trápí a popuzuje."Jsem nejlepším skokanem Británie všech dob, ale když chci sehnat nějakého sponzora, neustále slyším slova o Edwardsovi,," durdí se. "Už mě to začíná fakt srážet." Mimochodem, britský rekord Glynna Pedersena (113,5) neuznává, protože dotyčný se narodil v Kanadě...

Lambert prý nikdy neměl trenéra a pyšní se tím, že je stoprocentní samouk. A také tím, že si poprvé dodal odvahy spustit se z můstku až ve svých 25 letech. Velice rád by jednou při závodě přistál za sto metry, ale bohužel moc dobře ví, že v Oslu, kde žije, se mu to už nepoštěstí.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ PRO VÝROBNÍ FIRMU S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat