Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sprinterský hříšník Gatlin se vrací, ale řeší problém. Není vítaný

Sport

  10:30
PRAHA - Má za sebou čtyřletý trest za doping. Teď amerického sprintera Justina Gatlina čeká boj na dvou frontách – musí dokázat, že je pořád rychlý, a zároveň to potřebuje předvádět na mítincích, kde je nejvíc peněz. Jde to ale ztuha.

Justin Gatlin. foto: Reprofoto

V pátek dojde ve Stockholmu k prvnímu střetu hvězdné trojice Usain Bolt, Tyson Gay a Asafa Powell od Berlína 2009, ale osmadvacetiletý Justin Gatlin u toho nebude. Olympijský vítěz na stovce z Atén 2004 a mistr světa na obou sprinterských tratích z Helsinek 2005 může už deset dní závodit, jenže nemá kde – pořadatelé velkých mítinků závodníka s nálepkou podvodníka nechtějí.

Dnes by měl startovat na malém mítinku v estonském Rakvare. "Jsme malá země a chtěli bychom, aby někdo zaběhl stovku pod deset vteřin taky u nás," nechali se slyšet pořadatelé. "Snad se to povede," doufá Gatlin. Proč vlastně na semaforu velkých mítinků svítí pro tohoto muže červená?

Gatlin byl potrestaný před čtyřmi lety krátce poté, co vyrovnal světový rekord na stovce časem 9,77 vteřiny. O historický zápis jej ale připravil pozitivní test na testosteron ze stejného měsíce v Kansas City. A jelikož šlo o jeho druhý prohřešek proti dopingovým pravidlům (první byl z roku 2001 kvůli amfetaminu), hrozil mu konec kariéry.

Sprinter se bránil, že mu látku dostal do těla závistivý masér s mastí, ale neměl šanci. Dostal osmiletý trest, protože spolupracoval s vyšetřovateli – jeho trenérem byl Trevor Graham (připravoval i hříšnici Marion Jonesovou), který později dostal doživotní distanc. Koncem roku 2007 byl Gatlinův trest zkrácen na čtyři roky.

Už jsem si svůj čas vytrpěl
Nyní však sprinter naráží na odpor sdružení Euro Meetings. To doporučilo svým členům, a jedná se o pět desítek největších evropských mítinků včetně Zlaté tretry Ostrava, aby na závody nezvali dopingové provinilce a nenapomáhali tak negativní publicitě.

"Trest jsem si odkroutil. Zákaz účasti na předních mítincích po vypršení čtyřleté suspenze přece nebyl jeho součástí. Atletika mi chyběla, cítil jsem se, jako kdybych ztratil dítě. O návratu jsem snil celé roky," předložil Gatlin svůj příběh listu New York Times. "Já si svůj čas už vytrpěl," dodal.