Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Neuvěřitelné české tenistky. O zlato si v Tokiu zahraje kromě Krejčíkové se Siniakovou také Vondroušová

Díky výtečné fyzické kondici si Markéta Vondroušová zahraje na olympijských hrách v Tokiu o medaile. Do semifinále postoupila po skreči Pauly Badosaové; když česká tenistka ovládla první sadu 6:3, Španělka se v japonském parnu zhroutila a nebyla schopna dál pokračovat. (28. července 2021) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Aktualizováno
Zásluhou tenistek má česká výprava na olympijských hrách v Tokiu jistotu dalších dvou medailí. Budou buď zlaté, nebo stříbrné, reprezentantky se totiž ve dvouhře i deblu probojovaly do finále. Markéta Vondroušová v singlovém semifinále zničila Ukrajinku Svitolinovou 6:3 a 6:1, v sobotu se o zlato utká se Švýcarkou Bencicovou. O nejcennější kov si zahrají také deblistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, které přetlačily Rusky Kuděrmětovovou a Vesninovou 6:3, 3:6 a 10:6. Finále je čeká v neděli.
  9:46aktualizováno  14:07

Markéta Vondroušová se v Tokiu rozparádila k fantastickým výkonům. V semifinále svou pohodu demonstrovala proti světové šestce Elině Svitolinové, Ukrajinku smetla 6:3 a 6:1.

Češka se skvěle vypořádala s tíživou atmosférou důležitého utkání, nervozitu setřásla po prvních gamech, zatímco zkušenější soupeřka celý zápas tápala.

Svou nepohodu Svitolinová demonstrovala třeba v pátém gamu prvního setu, kdy při shodě předvedla dvě dvojchyby v řadě a pustila Vondroušovou do vedení 3:2.

V ten moment se česká tenistka zklidnila, najela na svůj režim založený na poctivém pohybu, jistotě od základní čáry a šikovných úderech. K tomu navíc přidala tvrdé a variabilní podání.

Nejistou sokyni dál tlačila, první sadu získala v poklidu 6:3.

Ve druhé se Vondroušová ještě zlepšila, zredukovala nevynucené chyby na minimum, naopak Svitolinová začala propadat silné frustraci.

Češka rychle vedla 3:0, ve výměnách zůstávala trpělivá, nebála se zahrát i pomalejší a vyšší údery, důraz kladla především na umístění.

Za stavu 4:1 znovu uspěla na returnu, Ukrajince podání vůbec nefungovalo. Naopak Vondroušová vzápětí při vlastním servisu duel ukončila, při mečbolu doběhla hluboko do forhendu a vyšším úderem přehodila Ukrajinku vyčkávající na síti.

Semifinále zvládla za pouhých 64 minut, vypálila 14 vítězných úderů, Svitolinová jen osm. V nevynucených chybách předčila Češka soupeřku poměrem 18:29. A po osmifinálovém skalpu světové dvojky Ósakaové z Japonska si tak zaslouženě připsala další cenné vítězství.

V sobotní bitvě o zlatou medaili se Vondroušová utká se Švýcarkou Bencicovou, která v prvním semifinále přemohla Rybakinovou z Kazachstánu 7:6, 4:6 a 6:3. 

Krejčíková a Siniaková postup do finále vydřely

Specialistky na rozhodující super tiebreak do deseti bodů. Takové přízvisko si v Tokiu zaslouží Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková.

České tenistky v této loterii obstály třikrát po sobě, v semifinále opět díky pevnějším nervům udolaly Rusky Veroniku Kuděrmětovovou a Jelenu Vesninovou 6:3, 3:6, 10:6 a mohou se chystat na nedělní finále 

V super tiebreaku Češky vytáhly to nejlepší ze svého tenisového umění. Hned na začátku vypálily dvě esa a vyrovnaný stav 2:2 záhy překlopily v komfortní náskok 7:3.

Ten už si v pohodě hýčkaly, nepouštěly Rusky do aktivity. Za stavu 9:4 ještě první dva mečboly nevyužily, nicméně při třetím Siniaková vystihla chabý pokus o lob a nelítostně zasmečovala.

V ten moment v Ariake Parku zavládla obří česká radost. Nejen tenistek, ale i členů realizačního týmu.

Krejčíkové a Siniakové viditelně prospěl o čtyři hodiny pozdější začátek programu, na kurty navíc nepražilo slunce tolik jako v předchozích dnech. I proto Češky do utkání s Ruskami, na rozdíl od čtvrtfinále s Australankami Bartyovou a Sandersovou, vstoupily svěží. 

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková mají jistou účast v semifinále po...
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková mají jistou účast v semifinále po...

Obě dvojice se v první sadě přetlačovaly tvrdými údery od základní čáry, když se Ruskám povedly dvě pumelice po lajně, ve třetím gamu při podání Siniakové vedly 40:15.

Češky však odpověděly neméně kvalitně, proti brejkbolům si počínaly trpělivě a odvážně, naopak Rusky zbrkle chybovaly.

A dalšího zaváhání se dopustily v šesté hře, kdy Vesninová dvojchybou nabídla brejkbol, nasazené jedničky jej i díky pomoci pásky zužitkovaly. Výměnu ukončila Siniaková, jež při náběhu vpřed bekhendem využily rozhozeného postavení soupeřek.

Češky poté náskok dvěma čistými hrami při podání dovedly k vítězství v setu 6:3, poslední dva fiftýny rozhodla Siniaková pohotovou prací na síti.

Také ve druhé sadě čelily prvním brejkbolům Češky, na rozdíl od první je však vymazat nedokázaly. Těsný čtvrtý game zvládly lépe Rusky, proměnění třetího brejkbolu jim zajistila Kuděrmětovová přeběhem na síti, kdy natáhla ruce a těsně dosáhla na bekhendovou smeč.

Stejná hráčka ale vzápětí dala Češkám naději na srovnání, stav 40:15 zazdila dvěma dvojchybami v řadě. Krejčíková poté skvělým returnem ven z kurtu připravila brejkbol, Siniaková ovšem parťačku nenapodobila a příjem druhého podání pokazila do sítě.

Jelikož další příležitost už Češky nedostaly, Rusky dotlačily zápas do rozhodujícího super tiebreaku.

Ale v něm už jednoznačně úřadovaly Krejčíková a Siniaková. Stejně jako v osmifinále proti Španělkám Badosaové a Sorribesové, stejně jako o kolo později proti Australankám Bartyové a Sandersové.

Do nedělního finále tak mohou jít s velkou vírou ve vlastní schopnosti, narazí v něm na Švýcarky Bencicovou a Golubicovou.  

Autor: