Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Djokovič zůstává králem. Titul věnoval otci do nemocnice

Australian Open

  11:22
LONDÝN (Od zpravodajky v Anglii) - Loni vyhrál tři grandslamové trofeje a ukončil rok, v němž dominoval, na postu světové jedničky. V této sezoně urval titul jen na Australian Open, ale už před pondělním triumfem na Turnaji mistrů věděl, že skončí jako tenisový král i letos. "Uvědomil jsem si, co potřebuju na to, abych vyhrával velké turnaje," říká o svých úspěších Srb Novak Djokovič.

Srbský tenista Novak Djokovič foto: ČTK

Před dvěma týdny se zmítal v psychické krizi. V Paříži prohrál s Američanem Querreym, byť vedl 6:0, 2:0. Zdrtila ho náhlá hospitalizace otce Srdjana. "Obával jsem se, jak se po tom všem dá dohromady, jestli tělo zvládne tu námahu fyzicky i psychicky," přiznal i trenér Marián Vajda.

K TÉMATU

Jeho srbský svěřenec se však rychle oklepal. "Už je mu lépe, samé dobré zprávy," popisoval v průběhu turnaje zdravotní stav otce. Fanoušky přes sociální sítě zahrnoval spoustou vzkazů - nechyběla fotka jeho psího miláčka Pierra s dárkovým košem plným s psích pochoutek s popiskem "Letos má Vánoce dřív" či rozesmátý Srbův obličej před londýnskou O2 Arenou.

V ní zničujícím způsobem demonstroval svou momentální dominanci na mužském okruhu. "Předvedl jsem svou nejlepší hru, kdy jsem potřeboval," tak stručně vysvětlil podstatu svého úspěchu. Jo-Wilfrieda Tsongu, Andyho Murrayho, Tomáše Berdycha, Juana Martína del Potra i precizního technika Rogera Federera zlomil.

S uplynulou sezonou je spokojenější než s tou loňskou

Vypjaté finálové drama, v němž dvakrát otáčel nepříznivý stav, završil při mečbolu efektním prohozem po čáře. "To je nejlepší způsob, jak zakončit zápas. Jedním z mých nejoblíbenějších úderů," pochvaloval si po zisku 34. turnajového titulu. Triumf věnoval otci. "V pondělí ho chci navštívit, i trofej bych chtěl vzít s sebou. Ať se usměje." Herně se opět posunul o krok výš, svým soupeřům se výrazně vzdálil.

Kombinace jeho fyzické kondice, dokonalé obranné hry a kvalitního servisu z něj dělá na tenisovém okruhu dominantní osobnost. Po loňské sezoně se třemi grandslamovými triumfy byl přitom na začátku letošního roku v nejistotě. "Netušil jsem, co mě čeká, ale věděl jsem, že musím využít čas, kdy hraju nejlepší tenis své kariéry a vyhrávám grandslamy. Uvědomil jsem si, co potřebuju na to, abych vyhrával velké turnaje," přiznává rodák z Bělehradu.

Po maratonském souboji s Rafaelem Nadalem vyhrál Australian Open, vyhrál dalších pět podniků ATP - včetně Turnaje mistrů. "S letošní sezonou jsem spokojenější ještě víc než s tou loňskou," přiznal.  "To je možná pro nás v tomto momentu důležitější než kdyby vyhrál dva grandslamy," řekl v týdnu Vajda. O svém pětadvacetiletém svěřenci často mluví jako o "dokonalém tenistovi". V Londýně Novak Djokovič svou dokonalost předvedl.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat