Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uspěje? Konečného čeká boj o historický titul

Sport

  15:27
KYJEV/PRAHA - Dnes krátce před půlnocí může být překročen historický milník. Pakliže Lukáš Konečný v Kyjevě udolá Zaurbeka Bajsangurova z Ruska, prolomí prokletí českých profesionálních boxerů. Jako první z nich by pak do své vlastni přivezl titul právoplatného světového šampiona.

Ruský boxer Zaurbek Bajsangurov (vpravo) a Čech Lukás Konečný foto: ČTK

Bitva v Kyjevě, kterou zastřešuje organizace WBO, budí mimořádný zájem veřejnosti. Na předzápasovou tiskovou konferenci se dostavil i král nejtěžší váhové kategorie Vladimir Kličko. Ten kvůli tomu neváhal přerušit svůj přípravný tréninkový kemp v Rakousku.

„Lukáš je velice zkušený a skvělý boxer, Zaurbek zase rozený bojovník. Proto očekávám nádherný zápas,“ pravil Kličko. Coby majitel stáje K2, která Rusa zastupuje, pak slavný Ukrajinec dodal, že by rád viděl zvítězit Bajsangurova.

Trenér věří v triumf

Čtyřiatřicetiletý brněnský rodák Konečný se měl se svým dnešním sokem utkat o titul už v březnu, ovšem o sedm let mladší Bajsangurov duel pouhých devět dnů před jeho začátkem pro zranění zrušil. Stejně jako loni v září Konečnému odřekl šampion Sergej Dzinziruk.

Organizace WBO tak nabídla olympionikovi ze Sydney 2000 a dvojnásobnému bronzovému medailistovi z amatérského MS šanci bojovat alespoň o prozatímní titul.

ČTĚTE TAKÉ

A s tou Konečný naložil zcela suverénně: před domácím publikem v dubnu v Brně tvrdě knockoutoval nadějného Francouze Salima Larbiho a jako první Čech v historii si připnul na hruď pás šampiona, byť jen prozatímního charakteru. Večer bude mezi provazy přesto vstupovat v pozici vyzyvatele, právoplatný titul totiž patří Bajsangurovovi.

„Jsem přesvědčený o Lukášově vítězství,“ pronesl Konečného německý trenér Dirk Dzemski. „S mým svěřencem je strašně těžké bojovat, což pochopíte až tehdy, když se proti němu postavíte v ringu. V sobotu bude za svou tvrdou práci jistě odměněn,“ má jasno Dzemski.

„Absolvoval jsem povedenou a tvrdou přípravu. Vím, že Zaurbek je skvělý boxer, ale pokud předvede výkon jako naposledy (Francouze Sora sice porazil, ale během zápasu byl i počítán – pozn. red.), tak mohu snadno vyhrát,“ pronesl bez ostychu Konečný.

Soupeř hodlá odložit respekt

Český bijec se po pásu mistra světa neúspěšně natahoval už v roce 2008. Tehdy sice se Sergejem Dzinzirukem předvedl sympatický výkon a podle svých slov měl i zvítězit, sudí však rozhodli, že si titul ponechá Ukrajinec.

Konečného tato porážka donutila k úvahám o ukončení kariéry. Ty však brzy zahnal, opětovně začal trénovat, osmkrát zvítězil a v roce 2010 knockoutoval Matthewa Halla. Tím si vysloužil titul mistra Evropy EBU, který ještě dvakrát obhájil. Pak už ale směřoval výš.

„K Lukášovi chovám velký respekt, v ringu na něj ale zapomenu,“ řekl Bajsangurov, jenž tuší, že ho čeká zřejmě nejtěžší zkouška kariéry. „Udělali jsme všechno pro to, aby to Zaurbek zvládl. Je čas přestat mluvit a vstoupit do ringu,“ zakončil tiskovou konferenci Rusův trenér Abel Sanchez.

Zápas má začít v kyjevském Paláci sportu ve 22.00, přímým přenosem vysílá boxerský večer TV Fanda od 20.05.

Mohlo by vás zajímat