11. října 2010 7:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňa podcenil závěr a vyhrál o nozdry. Nechtěl jsem koně mlátit, řekl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické | foto: ČTK

PARDUBICE Sedmý triumf, kdo by se nesmál? Dostihový žokej a trenér Josef Váňa (57) přijal své další vítězství ve Velké pardubické s nelíčenou radostí. Jako by vyhrál jeden z nejtěžších překážkových dostihů v Evropě poprvé!

Jak se cítíte coby sedminásobný vítěz?
Asi úžasně, že jo! (smích) Ale ani kdyby nám to vítězství vzali, smutný bych nebyl, protože jsem si dostih užil. Tiumen je totiž dobře šlapající stroj, když jsem ho hnal do nějaké chyby, jako by řekl – pozor, vole, potřebuju si přidupnout. Je to úžasně chytrý kůň, rozvážný. Od začátku nespěchal, i když já bych byl radši víc vpředu. Ale taktika zněla: když nám utečou, pomalu si za nimi přijdeme. A to se stalo.

Čtěte také

Po protestu Marka Stromského jste řekl, že by se mezi vás a bariéru vešli dva koně. Myslel jste to doopravdy?
Skutečně. Měl jsem vypálit víc, abychom vyhráli o pět délek. Ale už jsem takový, koně jsem nikdy nemlátil, vím, jaké úsilí je to stojí. Mám k nim jiný vztah než mladí kluci.

Vyhrál jste 120. Velkou pardubickou, která se běžela 10. 10. roku 2010. Věříte v magii čísel?
Podstatná je pro mě sedmička, to je moje životní číslo. Popáté jsem Velkou vyhrál v roce 1997 s Vronskym se sedmičkou, tehdy jsem si říkal, že to nemůže dopadnout špatně.

Máte vztah k osmičce?
Nemám!

Takže co bude za rok?
Bude záležet na mém zdravotním stavu, není to žádná prča přemlouvat klouby, aby fungovaly.

Opravdu teď nepřemýšlíte o dalším startu? Byla by to vaše pětadvacátá Pardubická...!
Moje koleno mělo být operované už loni, pobolívá, mám bandáž. Pravda ale je, že s Tiumenem jsou skoky takové ladné – nepadá na hlavu.

Byl jste si za cílem jistý vítězstvím? Tiumen vyhrál před Amantem Grisem o nozdry.
Úplně jistý jsem si nebyl. Ptal jsem se Marka: co myslíš? Myslím, že jsem vyhrál já, řekl. Tak mu povídám: tak to jsi tedy nevyhrál, chlapče!

Po loňském vítězství s Tiumenem jste řekl, že s takovým koněm by vyhrál i blbec. Co letos?
Ono to tak nevypadalo? (smích)

Cítil jste před pokusem o obhajobu nějaký tlak?
Měl jsem z toho bžundu! Říkal jsem si, že když spadnu, mám to za sebou. Ale když jsem viděl, jak se závod vyvíjel, že ještě na pětadvacáté překážce je to lepší než loni, dostal jsem dvojnásobnou chuť vyhrát.

Jak se odměníte za sedmé vítězství?
Kdyby mě moje paní pustila na čtrnáct dní někam za slunkem, byl bych hrozně rád. Když se prohřejete, to vás na čtyři měsíce nabije. Teď možná začnu brečet, že mě všechno bolí, ale pak bych zase začal makat.

  • 0Diskuse