11. října 2010 17:37, aktualizováno  20:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Protest se nekoná, Váňa je definitivně posedmé vítězem

Tiumen s Váňou (vpravo) a druhý Amant Gris (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiumen s Váňou (vpravo) a druhý Amant Gris (vlevo). | foto: Reuters

PRAHA Chybu udělal žokej Marek Stromský a pozdvižení okolo finiše Velké pardubické s Josefem Váňou jsou zbytečná. Alespoň to tvrdí to dvojnásobný vítěz slavné steeplechase a později úspěšný rovinový trenér František Vítek. Majitel druhého koně v cíli Velké pardubické Amanta Grise Josef Hájek možná i proto nakonec protest nepodá. Vítězem je tak definitivně Váňa s Tiumenem.

I když Hájek původně hrozil podáním protestu k dostihovému soudu Jockey Clubu kvůli spornému finiši, nakonec je vše jinak. Majitel Amanta Grise totiž vzdal další protesty proti spornému finiši. Vítězem jubilejního 120. ročníku slavné steeplechase tak zůstane Josef Váňa s Tiumenem.

CO ŘEKL JOSEF HÁJEK O PROTESTU

"Tuhle parodii jsem nezačal a snažím se ji ukončit," řekl Hájek, proč se rozhodl neodvolat. "Nebolí mě to, ale mrzí. Jinak jsem strašně šťastný, že Amant Gris dokončil. Máme co slavit, je to fantastický kůň a pro mě je Amant Gris vítěz dvojnásobnej," řekl majitel Hřebčína Albertovec. "Ať si udělá obrázek každý sám. Je divné, když udělujete pokutu a na druhou stranu to neuznáváte," pronesl Hájek.

"Strašně dlouho jsem přemýšlel, v čem spočívá Váňova finta. Mně přišlo, že ta bandaska s mlíkem, s kterou jel, že se mu začala převrhávat na pravou stranu k bariéře," řekl Hájek v narážce na to, že měl Váňa Stromského tísnit na pravé straně. "A vzhledem k tomu, že to je bžunda, jak on řekl, tak další protest podávat nebudu."

Možná k tomu přispěl i názor dvaasedmdesátiletého Vítka, který vyhrál Velkou pardubickou v roce 1963 s Koranem a o dva roky později s Mocnou, sledoval dostih z tribuny, potom se ještě večer podíval na záznam v televizi. "Největší chybu bych hledal v tom chlapci, co jel druhého koně," řekl Vítek směrem k žokeji Stromskému. "Už prohrál koni druhou pardubickou," dodal Vítek.

DÁLE ČTĚTE


Připomněl Stromského chybu z předloňského dostihu, kdy s Amantem Grisem proběhl cílem první, ale později byl diskvalifikován kvůli špatnému průjezdu jedním otočným bodem. Letos bojoval Stromský na Amantu Grisovi s Váňou a jeho Tiumenem ve finiši, ale o nozdry prohrál. V cílové rovince se nejdříve Stromský snažil bojovat u hrazení, ale pak soupeře obíhal.

Anketa

Překřížil Váňa v cílové rovince s Tiumenem dráhu svému soupeři - Amant Grisovi s Markem Stromským v sedle - a mělo být tak v cíli obrácené pořadí?

Ano, Váňa překřížil jeho dráhu, Amant Gris měl vyhrát. 620
Ne, Váňa byl v té době před svým soupeřem, vyhrál by tak i tak, nebylo důvod jej trestat. 1144
Nevím, nemohu to posoudit. 170

Po závodu majitel Amanta Grise podal protest, že byl jeho svěřence tísněn. "Místa tam bylo dost, ale kůň je po 6800 metrech unavený, tak se mu tam moc nechtělo. Měl ho (Stromský) asi vytáhnout dřív a dřív ho rozhýbat," mínil Vítek. "Kam by se ten koník cpal po bariéře, to je věc žokeje, on na něm sedí. Musel by být moc razantní a mít koně v rukách, ale ten kluk (Stromský) je asi hodný," řekl Vítek.

Proto považuje Vítek dohady okolo finiše jubilejní 120. Velké pardubické za zbytečné. "Myslím, že to nemá opodstatnění," konstatoval Vítek, sedmkrát šampion mezi překážkovými jezdci, který pak trénoval v Lysé nad Labem a sedmnáctkrát se stal šampionem trenérů na rovině.

Další informace a podrobnosti o dojezdu Velké pardubické čtěte v úterním vydání deníku

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz