Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Vladimir Kličko je dál boxerským šampionem, Povětkina porazil na body

Sport

  23:32
MOSKVA - Ukrajinský boxer Vladimir Kličko zůstává mistrem světa v těžké váze organizací WBO, IBF, IBO a WBA. Rusa Alexandra Povětkina dnes v Moskvě zdolal jednoznačně na body a prodloužil svou devítiletou neporazitelnost. Naopak olympijský vítěz z Atén Povětkin utrpěl navzdory podpoře většiny ze 14 tisíc diváků v Olympijské hale první prohru v profesionálním ringu.

Ukrajinský boxer Vladimir Kličko foto: Reuters

Kličko vybojoval 19. vítězství za sebou, které pro něj bylo mimořádné díky výši odměny. Za zápas obdržel sedmatřicetiletý Ukrajinec zhruba 13 milionů eur (přes 332 milionů korun), což byl rekordní honorář jeho kariéry. O tři roky mladší Povětkin měl zaručeno 4,3 milionu eur. První polovina zápasu na dvanáct kol mnoho dramatického nenabídla. Už ve druhém kole se sice Povětkin, jenž vyhrál všech předchozích 26 utkání, ocitl poprvé v profesionální kariéře na podlaze ringu, ale bez potíží pokračoval.

Zlom v utkání nastal v sedmém kole, kdy Kličko soupeře zasypal tvrdými ranami a zdálo se, že ruský boxer dlouho nevydrží. Povětkin se však dokázal oklepat a bojovným výkonem ještě favoritovi cestu k vítězství ztížit. V 11. kole byl Kličko penalizován za opakované poražení soupeře na zem, na jeho sebevědomém tažení za výhrou to však nemohlo nic změnit. Domácí boxer, jenž se musel zvedat ze země celkem čtyřikrát, alespoň vydržel až do konce. Kličko u všech tří rozhodčích vyhrál 119:104.

Ukrajinský boxer Vladimir Kličko (vpravo) a Alexandr Povětkin z Ruska

"Byla to fuška. Je to bojovník, ukázal velké srdce. Já jsem chtěl zápas ukončit dřív," uvedl po 61. vítězství v 64. profizápase Kličko, jehož starší bratr Vitalij má v držení zbývající mistrovský pás v těžké váze organizace WBC. "Nešlo to, jak bych si představoval. Byl lepší, je nejlepší na světě," ocenil vítěze Povětkin, jemuž marně fandila v hledišti i tyčkařská královna Jelena Isinbajevová. Ve svém prvním souboji v Rusku vyhrál Vladimir Kličko už 22. titulový zápas, čímž překonal Larryho Holmese. Před ním jsou v historickém pořadí už pouze další americké legendy Muhammad Ali (24) a Joe Louis (26).

Autoři: ,