Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Volejbalisté narazí na ME i na ruské olympijské vítěze

Sport

  17:23
KODAŇ - Čeští volejbalisté budou příští rok na mistrovství Evropy hrát v základní skupině D v Gdyni s olympijskými vítězi z Londýna Rusy, čtvrtým týmem z turnaje pod pěti kruhy Bulhary a s Němci. Rozhodlo o tom losování v útrobách fotbalového stadionu Parken v Kodani, na kterém se bude hrát semifinále a finále. Turnaj se 20. až 29. září 2013 uskuteční vedle Dánska i v Polsku.

Čeští volejbalisté foto: ČTK

"Asi by se našla lehčí skupina, ale jestli chceme uspět a prorazit v evropském volejbalu, tak si moc brečet na ramenu nemůžeme a musíme se do toho vrhnout. Je to výzva," řekl Zdeněk Šmejkal, asistent nizozemského trenéra Stewarta Bernarda, který letos český tým převzal. Volejbalisté se sice neprobojovali na londýnskou olympiádu, v kvalifikaci prohráli mimo jiné právě s Němci, ale účast na evropském šampionátu si zajistili v kvalifikaci.

Tou prošli suverénně bez ztráty bodu a jen s jedním prohraným setem. "V silách toho družstva je být druhý ve skupině. Na Rusy objektivně vzato asi nemáme, ale proti Bulharům a Němcům šanci máme," věřil Šmejkal. S Ruskem hráli Češi ve skupině i na ME 2011 v Karlových Varech a jasně prohráli. "Skupina je těžká, ale šance je vždycky," řekl libero Martin Kryštof serveru via-volley.cz.

Vítězové základních skupin postoupí přímo do čtvrtfinále, celky z druhých a třetích pozic budou hrát osmifinále a pro týmy z posledních míst turnaj skončí. "Je jasné, že k postupu do další fáze musíme porazit někoho ze silnějších soupeřů. Všichni tři jsou pro mě adepti na medaili," uvedl reprezentační kapitán Ondřej Hudeček.

Postup ze skupiny by je mohl nakopnout k velkým výsledkům

"Když se ze skupiny dostaneme, tak nás to může nakopnout, protože v play off už zřejmě nenarazíme na těžší soupeře," řekl Kryštof. "Loni na Evropě jsme hráli ve skupině se slabším Portugalskem a Estonskem a dostali nakládačku od Ruska. Do play off jsme nešli tak prověření a rozehraní a hned jsme vypadli," dodal.

Titul z loňského šampionátu, který s Rakouskem hostila Česká republika, budou obhajovat Srbové, kteří jsou ve skupině v dánském Herningu společně s Finskem, Nizozemskem a vítězem baráže mezi Chorvatskem a Slovinskem. Dánové se v áčku střetnou s bronzovými olympijskými medailisty Italy, Bělorusy a lepším z duelu Řecko - Belgie.

Skupina B se uskuteční v Gdaňsku a s Polskem v ní jsou Slováci, Francie a vítěz zápasu Turecka s Lotyšskem. Semifinále a finále šampionátu se bude hrát na fotbalovém stadionu v Kodani, který bude kvůli volejbalu zastřešen. Pořadatelé počítají s minimální kapacitou 15 tisíc fanoušků, ale podle zájmu fanoušků jsou připraveni počet míst navýšit.

Los ME volejbalistů 2013

Skupina A (Odense)
Dánsko
Itálie
Bělorusko
Řecko/Belgie.

Skupina B (Gdaňsk)
Polsko
Slovensko
Francie
Turecko/Lotyšsko

Skupina C (Herning)
Finsko
Srbsko
Nizozemsko
Chorvatsko/Slovinsko

Skupina D (Gdyně)
Rusko
Bulharsko
Německo
ČESKO

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...