Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrátí se Gábina zpátky k biatlonu? Sedm otázek o Koukalové

Sport

  15:00
PRAHA - Biatlonová reprezentace změnila složení realizačních týmů na příští sezonu, odejít museli šéf servisu Žídek i norský asistent kouče mužů Bratli. Nadále se však můžeme jen dohadovat, zda nově složené týmy budou pracovat také s Gabrielou Koukalovou, která byla nyní dvě sezony mimo hru.

Gabriela Koukalová. foto: Petr Slavík, český biatlon

Vrátí se Koukalová k biatlonu? ‚Už jsem rozhodnutá‘

Otázek se nabízí mnoho, zodpovědět lze zatím pouze některé.

Je Koukalová již rozhodnuta, co udělá?

Podle jejích slov ano, dokonce déle než měsíc. Že se už „vnitřně rozhodla“, prohlásila 17. dubna v Brně na workshopu pro mladé sportovce, který vede s hokejovým koučem Jelínkem a výživovým specialistou Suchánkem. Předtím v rozhovoru pro Právo polemizovala: „Říkám si, že jsem ten talent nedostala shůry pro nic za nic, tak jestli není škoda házet flintu do žita.“

Gabriela Koukalová, vítězka Světového poháru.

Proč se stále nevyjádřila?

„Počkejte si, prosím,“ vzkázala tehdy. Za dubnovým oznámením, že oficiální sdělení si schová až na tiskovou konferenci koncem května, můžeme hledat i PR strategii. „K oznámení, co bude dělat dál, by mělo dojít 28. nebo 29. května. Nyní finalizujeme, jakou formou vše proběhne,“ sdělil včera pro její manažer Václav Kořán. Podle něj zatím není ani jisté, zda půjde skutečně o tiskovou konferenci, nebo například o video na sociálních sítích.

Jaké varianty jsou možné?

Buď ohlásí konec kariéry, nebo pokus o návrat k biatlonu. Druhou možnost podmíní stav jejího těla, výsledky testů po úvodní fázi přípravy, ale i dohoda se svazem o podobě reprezentační smlouvy. Ze zákulisních zdrojů zatím přicházejí protichůdné informace, jak už tvrdě trénuje (sama na Facebooku psala, že byla běhat s maratonkyní Vrabcovou), nebo jak naopak zatím cíleně netrénuje.

Co vědí na svazu?

Takřka nic. Šéf svazu biatlonistů Jiří Hamza i sportovní ředitel Ondřej Rybář tvrdí, že je nekontaktovala. „Ani jsem neregistroval žádnou Gábininu snahu navázat jakýkoliv kontakt se svazem,“ řekl Rybář.

Gabriela Koukalová při poradě s šéftrenérem Ondřejem Rybářem
Gabriela Koukalová.

Jak se na její možný návrat na svazu tváří?

Určitě nejsou proti, pochopitelně v rámci standardních procesů. „Vytvořím jí v reprezentační smlouvě podmínky, jaké má každý jiný reprezentant,“ řekl Hamza. „Nebudu jí rozhodně bránit, aby si sháněla v rámci osobnostních práv reklamu i sama, když bude současně respektovat reklamu i práva svazu.“

Mohla by se připravovat také mimo tým?

Zpočátku ano. „Pokud bude chtít, může v létě trénovat sama a pak v září přijít, abychom ji otestovali. Jestliže bude mít patřičnou výkonnost, naskočí automaticky do týmu,“ uvedl Hamza.

Mohla by objíždět závody s vlastním týmem odděleným od reprezentace?

Tady jsou Hamza a Rybář rezolutní: Ne! „Stokrát jsem už řekl, že to určitě nepřipustíme,“ sdělil Hamza. Rybář ho podpořil: „Máme tu systém reprezentace, z něhož jsme dlouhou dobu profitovali. Cesta individuálních týmů není a nebude cestou českého biatlonu.“

Autor: