Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhrál zlato na Hitlerově olympiádě. Proslavil ho ale patent zachraňující životy

Sport

  13:00
PRAHA - V sobotu večer zemřel nejstarší zlatý olympijský medailista Sándor Tarics. Členovi zlatého maďarského týmu vodních pólistů z roku 1936 bylo 102 let.

Sándor Tarics foto: MAFRA

Plavecká federace zrušila trest Jefimovové za doping. Verdikt ale není konečný

Byl nezmarem. Do poslední chvíle byl fyzicky i mentálně aktivní, když se zabýval například matematickými problémy. „Důležité je nikomu neublížit, užívat si života, být užitečný pro společnost a pít mléko,“ prozradil mladé generaci ve své vlasti v posledním rozhlasovém rozhovoru.

Tarics Maďarsko miloval, přestože v roce 1948 emigroval do Spojených států a se svojí ženou se usadil v Kalifornii.

„Musel jsem odejít,“ vzpomínal s odstupem muž, kterému k útěku do zámoří nepomohly úspěchy na sportovním poli, ale především vlastní mozek.

Zlato nebylo zlatem

Narodil se 23. září 1913 do chudé rodiny. Ve třinácti objevili na univerzitě jeho talent pro vodní pólo a ačkoli už ve dvaceti byl členem maďarské reprezentace, na vzdělání nikdy nezanevřel.

Ostatně svět vrcholového sportu opustil relativně mladý, ještě před třicítkou. „Když bylo jasné, že kvůli válce v roce 1940 olympiáda nebude, nedávalo smysl pokračovat. Naše generace brala sport jako hru.“

Dopingový expert: Rio bez Rusů? Olympismus to už zažil a také to zvládl

Proto ještě v té době dokázal dokončit inženýrská studia na vysoké škole. „Chtěl jsem zaplatit školu z peněz za zlato z Berlína, vzastavárně mi ale řekli, že nejde o zlato, takže jsem měl smůlu,“ usmíval se později Tarics.

V té době mu ale příliš do smíchu nebylo. Když Němci napadli Maďarsko, sledoval, jak jeho židovské přátele odvádějí do koncentračních táborů.

„V Berlíně byl hákový kříž všude, stejně jako uniformovaní vojáci. A také vůdce,“ vzpomínal už coby důchodce. Pracovat přestal v 87 letech.

Vynálezce rovná se zachránce

Jeho jméno je spojeno s vynálezem stavební technologie, která zvýšila odolnost budov proti otřesům při zemětřesení.

„Vymyšlení této metody považuji za to nejhodnotnější, co jsem v životě vytvořil, protože jsem možná zachránil mnoho lidských životů,“ chlubil se Tarics, který poslední odbornou studii publikoval v roce 2010 ve svých 97 letech.

Podobně hrdý byl ale také na své zlato z Berlína, ke kterému přispěl dvěma góly.

Skokan s amputací ovládl Zlatou tretru. ‚Chci vědět, jestli nemám výhodu‘

V kalifornském Belvederu, kde žil, každý věděl, komu patří vůz spoznávací značkou GOLD 1936. A stejně tak každý věděl, že je lepší se tomuto vozidlu vyhnout. Protože muž za volantem byl sice na svůj věk hodně vitální, leč řídil hrozně.

Svoji chuť do života potvrdil obdivovatel Novaka Djokoviče, Rogera Federera či Marie Šarapovové a sám také až do pozdního věku aktivní tenista před čtyřmi lety, kdy coby nejstarší žijící olympijský vítěz navštívil hry v Londýně.

„Uvidíme, co bude. Je těžké plánovat věci dopředu,“ odpověděl tehdy na otázku, zda přijede také do Ria. K tomu, aby na ni mohl v Brazílii odpovědět znovu, chyběly necelé tři měsíce.

Podle dostupných zdrojů jeho primát nejstaršího olympijského medailisty převzal 98letý bahamský rodák Durward Knowles, zlatý plachtař z Tokia 1964.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!