Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Washington bez Veselého šokoval výhrou nad Miami

8:12aktualizováno  10:23
WASHINGTON - Basketbalisté Washingtonu senzačně porazili v NBA obhájce titulu a lídra Východní konference Miami a také při druhé výhře v sezoně u toho chyběl český reprezentant Jan Veselý. Jeho spoluhráči zaskočili favorita domácí výhrou 105:101 a ukončili jeho sérii šesti úspěchů.

Jordan Crawford (15) z Washington Wizards střílí proti hráči Miami Heat Udonisovi Haslemovi foto: /APČTK

Wizards, kteří se radovali poprvé v sezoně po 13 nezdarech ve středu proti Portlandu, vybojovali druhé vítězství nečekaně proti úřadujícím mistrům. Těm nepomohl ani první triple double v novém ročníku LeBrona Jamese, který vstřelil 26 bodů, nasbíral 13 doskoků a 11 asistencí. Ve vypjatém závěru však neproměnil dva tříbodové pokusy.

Hráči Heat sice smazali dvanáctibodové manko z třetí čtvrtiny, ale v koncovce překvapení neodvrátili. Veselý do hry nezasáhl podruhé v sezoně. Lídrem nejhoršího týmu soutěže byl náhradník Jordan Crawford s 22 body a šesti asistencemi. Lavička Wizards přehrála své protějšky 64:31. "Konečně jsme se poučili. Takových těsných zápasů už jsme prohráli. Dnes se nám povedlo dodržet plán," řekl jeden z klíčových hráčů Washingtonu Kevin Seraphin, jenž k výhře přispěl 16 body a 10 doskoky.

"Říkal jsem klukům, že jediní lidé, kteří si myslí, že mají šanci, jsou v téhle šatně," uvedl trenér Randy Wittman. "Řekl jsem jim, že potřebujeme zápas, kterým dáme něco najevo. A jaká by mohla být lepší příležitost než porazit zrovna tenhle tým? Vzali si to k srdci," liboval si kouč Washingtonu.

Lakers znovu prohráli, tentokrát s Houstonem

Další prohru si připsali Los Angeles Lakers, kteří podlehli Houstonu 105:107. Lakers promarnili sedmnáctibodový náskok a opět nezvládli poslední čtvrtinu. Houston v závěru použil taktiku faulů na Dwighta Howarda, který za poslední tři a půl minuty utkání proměnil jen pět z deseti trestných hodů, čehož domácí Rockets využili k obratu. Hosté ještě měli šanci na odvrácení desáté prohry z 18 utkání, ale Kobe Bryant ani Metta World Peace se do koše netrefili.

Bryant nastřílel 39 bodů, ale spotřeboval na ně 31 pokusů z pole. Lakers nastoupili bez zraněného Paua Gasola. Rockets střelecky táhli náhradníci Toney Douglas (22 bodů) a Greg Smith s 21 body. Memphis udolal Phoenix 108:98 po prodloužení. Hvězdou utkání byl domácí Zach Randolph s 38 body a 22 doskoky.

Hrozbu čtvrté prohry v sezoně odvrátil vyrovnávací střelou 15 vteřin před koncem čtvrté části Rudy Gay a prodloužení už Grizzlies ovládli jasně 14:4. Oklahoma zvítězila v Brooklynu 117:111 a připsala si šestou výhru v řadě. Hosty dovedl k úspěchu Kevin Durant s 32 body. Domácím, kteří nastoupili bez Brooka Lopeze, nestačilo 33 bodů Derona Williamse.

2. Denver 18 9 9 50,0
3. Minnesota 16 8 8 50,0