Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Wimbledonská vítězka končí kariéru. Chtěla bych mít rozlučku, říká těhotná tenistka Strýcová

Praha Ještě se chtěla předvést na olympiádě v Tokiu. Tenistka Barbora Strýcová věřila, že může napodobit úspěch z minulých her v Riu. Stále je deblovou světovou dvojkou, lákala ji obhajoba wimbledonského triumfu. I v pětatřiceti mohla na kurtech leccos dokázat. Začíná však novou kariéru.

Ráda by si ještě zahrála úplně poslední utkání před diváky. Na delší dobu už se ale Strýcová na turnaje vracet nehodlá. Soustředí se na těhotenství, porod a výchovu syna, jehož čeká s přítelem Petrem Matějčkem.

A pak... „Vysněná rozlučka by byla ve Wimbledonu, ale když to nevyjde, tak něco uspořádám tady v Česku,“ říká žena, která se může s klidem na duši ohlížet za svou dlouhou a pestrou sportovní poutí.

V lednu 2003 získala Strýcová svůj druhý juniorský titul na Australian Open a následně se stala profesionálkou. V srpnu 2004 reprezentovala na olympiádě v Aténách.

O patnáct let později na milovaném Wimbledonu pronikla do semifinále singlu, kde na slavném centrkurtu podlehla až legendární Sereně Williamsové.

Su-Wei Hsieh na síti.
Barbora ve finálovém zápase

A ve čtyřhře s kamarádkou Sie Šu-wej o víkendu dokonce dokráčela až k vysněnému poháru. Stala se číslem 1 na deblovém žebříčku.

Na dvorcích si plnila sny. Přispěla k pěti českým vítězstvím ve Fed Cupu. S vrstevnicí a odvěkou známou Lucií Šafářovou v Brazílii dosáhla na olympijský bronz.

Na jaře 2013 se dokázala vrátit po trestu za nevědomý doping. Přemáhala bolest opotřebovaného těla. Protloukla se do Top 20.

Budila emoce výbušným chováním na kurtu. Někoho pohoršovala výrazy, které nepatří do spisovné češtiny. Zuřila, když jí kamarádka Karolína Plíšková přetáhla kouče Tomáše Krupu.

V žádném případě ovšem nepůsobila tuctově. Lišila se svým stylem, navzdory drobné postavě se vrhala na síť. Běhala, padala, skákala.

V rozhovorech se zdatně vyhýbala frázím. Mluvila zajímavě, upřímně. Vtipně! Každopádně se stala naprosto jedinečnou a vesměs uznávanou osobností WTA Tour.

Se svou profesí se neuměla jen tak rozžehnat. Aby mohla pokračovat, každý podzim se znovu vrhla do úmorné dřiny, kterou rozhodně nezbožňovala.

„Chvilku jsem byla smutná, ale konec přišel přirozeně a v mém věku už není nějak výjimečný.“

Z tenisového prostředí nadobro nezmizí. Není pochyb, že se do něj v nějaké roli vrátí.

Teď ji ovšem čeká snad ještě důležitější poslání.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...