Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Yates opanoval první pyrenejskou etapu na Tour, žlutý trikot udržel Alaphilippe

17:29
Bagneres-de-Bigorre - Britský cyklista Simon Yates vyhrál ve spurtu uprchlíků první pyrenejskou etapu letošní Tour de France. Vítěz loňské Vuelty porazil v závěru 209,5 km dlouhé 12. etapy kolegy z úniku Španěla Pella Bilbaa a Rakušana Gregora Mühlbergera, na pořadí v čele celkového hodnocení se ale nic nezměnilo.

Simon Yates v dojezdu první pyrenejské etapy letošní Tour de France. foto: ČTK

Žlutý dres lídra uhájil Francouz Julian Alaphilippe, který dojel do cíle se všemi hlavními favority. Na vítěze nabrali manko přes devět a půl minuty. Ve stejné skupině figuroval i Roman Kreuziger a dál tak drží průběžné 17. místo.

Yates se z etapového vavřínu na Tour radoval poprvé v kariéře. Po 12 etapách letošního ročníku tak na slavném závodě nevyhrál žádný jezdec více než jednou. Tak rozmanitý byl seznam vítězů naposledy v roce 1994.

Zhruba 80 kilometrů před cílem etapy vzdal slavný závod časovkářský mistr světa Rohan Dennis. Australan odstoupil den před časovkou jednotlivců, v níž měl být jedním z favoritů. Vedení jeho stáje Bahrajn-Merida zatím důvod nezveřejnilo.