10. června 2014 22:14 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Divoká architektura i ekologie v pralese. Tady vypukne fotbalový svátek

MARACANÁ. Rozhodující zápas o titul na MS 1950 sledovalo na Maracaná 199 tisíc... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MARACANÁ. Rozhodující zápas o titul na MS 1950 sledovalo na Maracaná 199 tisíc... | foto: ČTK/AP

Dvanáct měst, dvanáct stadionů, dvanáct architektonických skvostů. Brazílie pro fotbalové mistrovství světa, která začne už ve čtvrtek, musela vybudovat nové arény. Ty spolkly největší část ze 14 miliard dolarů, které zemi pořádání největší sportovní akce planety stálo.

Šampionát se odehraje v turistický destinacích, milionových megapolích i uprostřed největší deštného pralesa na světě

Zahajovací zápas Brazílie - Chorvatsko hostí Sao Paolo, kde byly největší problémy. Při stavbě zahynuli tři dělníci, proto práce nabraly zpoždění a ještě týden před výkopem nebyl stadion zkolaudován.

Místní Corinthians se konečně dočkají svého stadionu, který by odpovídal významu jednoho z nejslavnějších brazilských klubů. Stadio má kapacita 61 tisíc diváků a je třetí největší.

Ten úplně největší stojí v nedalekém Riu de Janeiru a jmenuje se Estadio Do Maracana. Zde se bude hrát finále.

Když Brazílie světový šampionát pořádala poprvé (1950), rozhodující zápas o titul mezi Brazílií a Uruguayí (1:2) sledovalo na Maracaná 199 tisíc diváků, což je dodnes rekord. Při rekonstrukci byl zachován původní kruhový ráz stadionu. Jen kapacita se výrazně snížila, do hlediště se vejde 74 tisíc lidí.

ČTĚTE TAKÉ

Nejdražším stadionem je Estadio Nacional de Brasilia v hlavním brazilské městě. Brasília byla postavena teprve v roce 1960. Rekonstrukce stadionu pro MS stála podle některých pramenů v přepočtu 18 miliard korun, dražší bylo jen londýnské Wembley. Stadion v Brasílii se nachází v nadmořské výšce přes tisíc metrů. Bude se zde hrát o třetí místo.

"Jen" čtyři zápasy ve skupinách se odehrají v Manausu, největším městě Amazonie, které leží uprostřed deštného pralesa na soutoku obřích toků Ria Negra a Amazonky.

Město Cuiabá je zase geografickým středem Jižní Ameriky, říká se mu také jižní brána do Amazonie. V okolí stadionu je neustále monitorována kvalitu ovzduší. Při stavbě se dbalo na ekologii a obnovitelnost zdrojů, odpad byl recyklován a znovu používán.

Fortaleza v severovýchodní části země je hlavní turistickou destinací Brazilců, má 25 kilometrů městských pláží. Fortaleza společně s Recife a Salvadorem tvoří nejdůležitější aglomerace severní části Brazílie. I Recife se Salvadorem a blízkým Natalem hostí světový šampionát. Pobřeží u Natalu patří mezi nejvyhledávanější, na dovolenou sem létají především Evropané.

, mjkMartin Křížek