4. prosince 2014 15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starosta Židlochovic přijal Zemana s podobiznou Havla na klopě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 50Diskuse
Prezident Miloš Zeman, hejtman Michal Hašek a starosta Jan Vitula v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman, hejtman Michal Hašek a starosta Jan Vitula v... | foto: ČTK

BRNO Další z protestů proti prezidentovi má na svědomí starosta Židlochovic a zastupitel Jihomoravského kraje Jan Vitula (TOP 09). Ten během Zemanovy úterní návštěvy obce nosil na klopě placku s obrázkem Václava Havla. Na Facebooku následně svůj čin vysvětlil.

„Po peripetii s prezidentem sběratelem (ať už titulů nebo tužek), usedl do křesla prezidenta člověk, který neváhá prohlásit o blízkém evropském státu, že by mu doporučoval finlandizaci,“ kritizuje Vitula na Facebooku výroky Miloše Zemana. Tvrdí, že tím prezident v případě Ukrajiny doporučuje „odevzdání svobodného rozhodování o osudu svého státu do rukou Moskvy“ a zdůrazňuje důležitost svobody, které se českému národu nedostávalo zejména v době mnichovského diktátu v roce 1938 a po sovětské invazi v srpnu 1968.

ČTĚTE TAKÉ:

Jan Vitula ve svém prohlášení naopak vyzdvihuje osobnost prvního prezidenta České republiky Václava Havla, jehož podobiznu si připnul na klopu svého obleku během Zemanovy úterní návštěvy v jihomoravských Židlochovicích. Podle starosty jeho krok následně vzbudil mezi přítomnými emoce.

Zemanovi to nevadí

Jenže Miloš Zeman se tvářil, že s protestem Vituly nemá problém. „Neuráží mne to, s Václavem jsme měli dobrý vztah. Kdyby byl na kabátě druhý Václav nebo Schwarzenberg, bylo by to horší,“ zareagoval podle Blesk.cz prezident.

Prezident Zeman s židlochovickým starostou Vitulou

Prezident Zeman s židlochovickým starostou Vitulou

„Neprotestoval jsem proti člověku, který se kymácel u korunovačních klenotů, ani proti člověku, který používal vulgární výroky v přímém přenosu. To náš národ přežije. Protestoval jsem proti člověku, který opovrhl svobodou jiného národa,“ vysvětloval na sociálních sítích Vitula.

Jiný zastupitel odmítl setkání

Nejde však o jediný protest proti hlavě státu během třídenní návštěvy jižní Moravy. Hned první den se odmítl se Zemanem setkat jiný krajský zastupitel David Macek (KDU-ČSL), který se místo toho účastnil veřejného protestu před Univerzitou obrany v Brně.

mlMatěj Ludvík
  • 50Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.