10. ledna 2016 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strach mezi kolínskými ženami kvůli sexuálním útokům? Hysterie, líčí Češka z místa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 201Diskuse
Květuše Vicencová působí už tři roky jako podniková advokátka v centrále... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květuše Vicencová působí už tři roky jako podniková advokátka v centrále... | foto: Archiv Květuše Vicencové

PRAHA Během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem skupiny mužů obkličovaly ženy, útočníci je sexuálně napadali a okrádali. Život ve městě se prý ale nijak výrazně nezměnil. „Nikdo nemá strach. Je to přehnané,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz česká právnička Květuše Vicencová, která v Kolíně nad Rýnem žije již šestnáct let.

Lidovky.cz: V několika německých městech se řada žen stala obětmi silvestrovských sexuálních útoků. Jejich symbolem se stal Kolín nad Rýnem. Jak vnímáte současnou atmosféru v místě, kde žijete?
Každý den jezdím do práce přes hlavní nádraží (v jeho okolí došlo k incidentům - pozn. red.) a je to jako každý den. Není tam znát jiná atmosféra než ta, která panovala už před Silvestrem. Tedy až na to, že jsem tam během prvních dvou dní nového roku viděla více policistů a služebních aut. Ale pak se stáhli a je to zase normální. Člověk nic nepozná.

Lidovky.cz: O silvestrovské noci se v blízkosti kolínského nádraží a katedrály v centru velkoměsta shromáždilo podle dosavadních zjištění a svědeckých výpovědí asi tisíc mladých mužů, kteří sexuálně napadali ženy a okrádali je. Cítíte teď kvůli tomu strach mezi obyvatelkami Kolína nad Rýnem?
Ne, to ne. Ani moje kolegyně, které také vystupují na hlavním nádraží. Nikdo nemá strach. Je to přehnané, vnímám to jako mediální bublinu. Z mých známých nikdo nepociťuje strach vycházet v nočních hodinách ven. V Kolíně jsou utečenci už několik měsíců a člověk o nich vůbec neví. Nevím, kde jsou. A to v Kolíně bydlím, jezdím tam každý den na kole nebo tramvají.

Muži se na Silvestra shromažďovali i u kolínského hlavního nádraží.
Silvestrovská noc v Kolíně.

Lidovky.cz: Změnil se po postoj lidí k policii? Po silvestrovských útocích se objevily výtky na její adresu... V pátek byl dokonce zproštěn funkce kolínský policejní prezident Wolfgang Albers, který čelil kritice mimo jiné i kvůli tomu, že dlouho zamlčoval informace o běžencích mezi podezřelými.

Řekla bych, že je to všechno spíše na politické úrovni. Mezi lidmi, nebo alespoň v okruhu mých známých, to nijak nevnímám. Všichni sice říkají, že to, co se stalo, je hrozné, ale nikdo přesně neví, jak se to stalo. Teprve se to ukazuje. Je to strašné, ale běžný život to nijak nemění.

Silvestrovské útoky v Německu

Incidenty podobné tomu kolínskému se o silvestrovské noci staly i v dalších německých městech. Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu a v Düsseldorfu asi desítka.

Lidovky.cz: Máte tedy pocit, že reakce jsou spíše hysterické?
Přesně. Jak říkám, na nádraží jsem dvakrát denně a nic zvláštního nevnímám. Ani to, že by se tam pohybovalo méně lidí.

Lidovky.cz: V sobotu probíhaly ve městě demonstrace. Máte indicie, že se schyluje k dalším?
V sobotu se demonstrovalo. To jsme zrovna jeli na kabaret a viděli jsme protest Pegidy (německé protiimigrační hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu - pozn. red.) proti utečencům, ale neslyšela jsem, že by se chystalo něco dalšího. Část lidí proti uprchlíkům hodně brojí. To vnímáme všichni, hlavně z médií. Já takové lidi ve svém okolí nemám. Mí přátelé proti uprchlíkům nebrojí, naopak tvrdí, že je potřeba jim pomoct. Pokud jsou to ale ekonomičtí migranti nebo přišli ze země, kde jim nehrozí žádné nebezpečí, pak samozřejmě souhlasíme s tím, že musí být vráceni.

Lidovky.cz: Změnila se nějak nálada mezi lidmi poté, co řada politiků přehodnotila svůj postoj k migrační krizi? Například v členské základně německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové poklesla nálada pod „bod mrazu“. Rezonuje to německou společností i mimo demonstrace?
Samozřejmě se o tom bavíme. Například starostka města Kolín nad Rýnem (Henriette Rekerová) po útocích řekla, že by si ženy měly dávat pozor a mít kolem sebe vždy tolik volného místa, kam jim dosáhne natažená ruka. Tak to je blbost, tomu jsme se třeba smáli. Přestože jsem ji volila, rozesmálo mě to. To si pak člověk řekne, co je to zas za blbosti, co to ti politici říkají. Ale jinak bylo velmi překvapivé, co k tomu řekla kancléřka Merkelová.

Lidovky.cz: Ta označila incidenty v Kolíně nad Rýnem za ohavné kriminální činy vyžadující rozhodné odpovědi v zájmu občanů i většiny uprchlíků. Jak to vnímáte?
Bavili jsme se zrovna o tom, že by to jinak nikoho nezajímalo, protože jde o lokální věc, ale teď se k tomu vyjadřuje i vysoká politika. Oni (politici) to musí dělat a musí se snažit říct lidem, že tam jsou tu pro ně a že jim mohou dát pocit bezpečí. Osobně si ale myslím, že od uprchlíků žádné nebezpečí nehrozí.

Lidovky.cz: Neděsí vás přesto počet podaných trestných oznámení? Policie v Kolíně nad Rýnem jich do soboty registrovala už 379. Souvisejí s událostmi silvestrovské noci. Dosud se hovořilo o třetinovém počtu.
Pohybuji se ve městě stejně jako předtím. Nějak mě to neděsí. Přijde mi zvláštní, že se to všechno stalo v tomto roce. Už dávno předtím někteří muži otravovali ženy. Nevím, co za tím je, ale nemyslím si, že by člověk měl mít větší strach, a už vůbec ne kvůli uprchlíkům. To určitě ne.

VIDEO: Protest nahé aktivistky v Kolíně

  • 201Diskuse


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky