29. prosince 2008 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět vyzývá Izrael k ukončení útoků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 210Diskuse
Na protiizraelské demonstraci v Íránu hořela izraelská vlajka. Vlna odporu proti bombardování v Gaze se zvedá v celém světě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na protiizraelské demonstraci v Íránu hořela izraelská vlajka. Vlna odporu proti bombardování v Gaze se zvedá v celém světě. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/WASHINGTON/DAKAR Mnoho zemí po celém světě, především muslimských, odsuzuje izraelský útok v Gaze. Tam během bombardování zahynulo už přes 300 lidí. Některé země vyzvaly Izrael k okamžitému ukončení bombardování nebo alespoň projevu zdrženlivosti. Obamův tým se zatím snaží přehodit odpovědnost za postoj USA na dosluhujícího prezidenta Bushe.

"Francie a Evropská unie jsou připraveny rozšířit svou pomoc, aby odpověděly na naléhavé potřeby," řekl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí, jehož země do 1. ledna v unii předsedá. Konkrétně zmínil možné dodávky dalších potravin a léků. Za prvořadou nutnost označil obnovení příměří mezi Izraelem a hnutím Hamas, které pásmo Gazy ovládá.

Turci kritizují Libanon
Senegalský prezident Abdoulaye Wade, který teď stojí v čele Organizace islámské konference, označil izraelské bombardování za nepřijatelné, zaslepené a v regionálních konfliktech bezpříkladné. Podle něho je nelze zdůvodnit jen střílením raket Hamasu na Izrael.

Turecký ministr zahraničí Ali Babacan a jeho egyptský kolega Ahmad Abúl Ghajt dnes po jednání v Ankaře vyzvali k okamžitému zastavení náletů a k uzavření příměří a upozornili na nebezpečí rozšíření konfliktu. Babacan také řekl, že izraelská ofenzíva znemožňuje pokračování nepřímých rozhovorů mezi Izraelem a Sýrií prostřednictvím Turecka.

Abúl Ghajt současně kritizoval nedělní výzvu vůdce libanonského radikálního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, aby Egypťané "vyšli do ulic" a přinutili tak vládu otevřít hranici s pásmem Gazy. Podle ministra si Hizballáh přeje, aby v Egyptě vznikla podobná anarchie, jakou vytvořil ve své vlastní zemi.

Malajsie: Násilí musí ihned přestat
K zastavení náletů dnes vyzval i Pákistán, podle něhož jsou tyto akce kontraproduktivní a z hlediska Charty OSN ilegální. Prezident Ásif Alí Zardárí zároveň vyzval mezinárodní společenství, aby se zasadilo o pokojné a trvalé řešení palestinské otázky.

Afghánské ministerstvo zahraničí v komuniké rovněž vyzvalo k okamžitému zastavení náletů a uvedlo, že pouhá politika Hamasu k ospravedlnění bombardování a smrti civilistů nestačí. Afghánistán zároveň vyzval obě strany k toleranci.

Další asijský muslimský stát Malajsie označil izraelskou akci za nepřiměřenou. Předseda vlády Abdullah Ahmad Badawi v komuniké uvedl, že humanitární katastrofě v Gaze se musí zabránit všemi prostředky a že násilí musí ihned přestat.

Jordánský poslanec Chalíl Atíja dnes řekl, že dolní komora jordánského parlamentu v neděli vyzvala vládu, aby přezkoumala vztahy s Izraelem, pokud Tel Aviv neukončí nálety na Gazu. "Pokud bude agrese pokračovat, přijmeme další opatření," řekl bez bližšího upřesnění Atíja.

Japonsko apelovalo na Izrael, aby projevil zdrženlivost, a na Hamas, aby přestal s odpalováním raket na izraelské území.

"Šok a vážné znepokojení nad vojenskými operacemi v Gaze" dnes dala znovu najevo Čína. Vyzvala Izrael, aby ofenzivu okamžitě zastavil.

USA: Izrael odpověděl na ostřelování raketami
Na druhé straně Pacifiku vyzvalo k okamžitému zastavení izraelských vojenských operací Mexiko, podle něhož je takové použití síly přílišné.

Kanada označila nynější události za "nešťastné", ale uvedla, že odpovědnost za ně nese Hamas, který "si záměrně a neustále bere za terč izraelské civilisty". Její ministr zahraničí Lawrence Cannon vyslovil nad situací vážné znepokojení a vyzval ke klidu a k obnově příměří mezi oběma stranami.

Obamův poradce David Axelrod v neděli večer řekl, že situace na Blízkém východě se v posledních dnech zkomplikovala, ale že Obama chce jako prezident konstruktivně přispívat k míru a bezpečnosti v oblasti. Axelrod také řekl, že "ostřelováním začal Hamas, Izrael odpověděl".

Britský ministr zahraničí David Miliband dnes znovu vyzval k příměří v Gaze, tamní ztráty na životech označil za nepřijatelné a řekl, že oblast nyní zažívá "velmi nebezpečnou a velmi pochmurnou chvíli". "Myslím, že je naší povinností velmi rozhodně žádat příměří, které by ochránilo Izrael, ale musíme také zajistit posílení autority palestinské samosprávy a jejího předsedy Mahmúda Abbáse," řekl.

Lidovky.cz, ČTK
  • 210Diskuse