19. února 2019 7:24, aktualizováno  16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

16 amerických států proti Trumpově zdi. Koalice v čele s Kalifornií soudně napadla stav nouze

Donald Trump na letišti v texaském městě McAllen u hranic s Mexikem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump na letišti v texaském městě McAllen u hranic s Mexikem. | foto: Reuters

Washington Koalice 16 amerických států v čele s Kalifornií zažalovala rozhodnutí vlády prezidenta Donalda Trumpa vyhlásit stav nouze ve snaze opatřit peníze na stavbu zdi na hranici Spojených států s Mexikem. Oznámily to v úterý tiskové agentury. Trump v reakci poznamenal, že přesně takový postup čekal.

„Jak jsem předpokládal, 16 států vedených většinou demokraty hlásajícími otevřené hranice a radikální levicí podalo žalobu,“ napsal na twitteru Trump. „Kalifornie, stát, který vyplýtval miliardy dolarů za projekt vysokorychlostní železnice, který se vymknul kontrole a který nemá naději na dokončení, to očividně vede,“ poznamenal.

Trump Kalifornii v posledních týdnech kritizuje za projekt vysokorychlostní železniční tratě, která spojí San Diego se San Franciscem a Sacramentem. Stavba 1300 kilometrů nové trati se ale od počátku potýká s problémy a průtahy a také s navyšováním rozpočtu. Dokončení první části tratě se předpokládá nejdříve v roce 2033. Trump v sérii tweetů dodal, že zoufale potřebná zeď bude stát jen zlomek toho, co železnice.

Žaloba, podaná u federálního soudu v Kalifornii, uvádí, že prezidentovo nařízení porušuje dvě ustanovení ústavy: jedno vymezuje legislativní postupy a druhé dává Kongresu poslední slovo ve veřejných financích.

Trump uvrhl zemi do vlastní ústavní krize

Tvrdí také, že ministerstvo vnitřní bezpečnosti porušilo zákon o ochraně životního prostředí tím, že nevypracovalo dopadovou studii ohledně důsledků stavby zdi na přírodu v Kalifornii a Novém Mexiku.

Donald Trump podle žalobců „uvrhl zemi do své vlastní ústavní krize“.

Podání žaloby v předstihu oznámil generální prokurátor Kalifornie Xavier Bercerra, který stejně jako většina zastupitelů nejlidnatějšího amerického státu patří k demokratické opozici. Trump podle něj „nesmí krást peníze Američanům a americkým státům, které jim uvolnil Kongres“.

Kromě Kalifornie žalobu podávají státy Colorado, Connecticut, Delaware, Havaj, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, Nové Mexiko, New York, Oregon a Virginie.

Kalifornie napadá Trumpa u soudu opakovaně. Bercerra už podal přinejmenším 45 žalob proti vládě, poznamenala agentura AP.

Trump vyhlásil stav nouze v pátek v naději, že mu to umožní získat peníze na stavbu zdi i v situaci, kdy mu Kongres financování v požadované výši odepřel. Bílý dům počítá s možností odčerpat přes 6,5 miliardy dolarů z rozpočtů Pentagonu a ministerstva financí. S částkou 1,4 miliardy USD, kterou mu na posílení ochrany hranic poskytl Kongres, by prezident dostal celkem zhruba osm miliard dolarů (182 miliard korun).

Kongres nemůže podle ústavy prezidentovo rozhodnutí zrušit, ale může hlasováním rozhodnout, že existující stav nouze končí. Příslušná rezoluce se už podle listu The New York Times připravuje ve Sněmovně reprezentantů. Kromě demokratických členů Kongresu s prezidentovým postupem nesouhlasí ani část republikánů. Obávají se, že nynějšího precedentu, kdy hlava státu vyhlašuje tak mimořádné opatření bez pádného důvodu, by mohli zneužít budoucí demokratičtí prezidenti.

Podle listu The Washington Post prezidentovo páteční rozhodnutí už během víkendu zažalovalo několik nevládních organizací, například Středisko pro biodiverzitu, Hraniční síť pro lidská práva, Občané pro odpovědnost a etiku nebo Americká unie občanských práv. Všechny argumentují tím, že hlava státu v rozporu s ústavou obchází Kongres.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz