18. února 2019 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odvolání šéfa FBI Comeyho Trumpem mohlo být trestný čin, míní jeho exnáměstek

Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump propuštěním šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho a snahou veřejně podkopat vyšetřování své kampaně kvůli možným vazbám na Rusko mohl spáchat trestný čin. V rozhovoru s televizí CBS News to v neděli večer místního času (v noci na pondělí SEČ) řekl bývalý náměstek ředitele FBI Andrew McCabe.

„Klíčová myšlenka je, že pokud prezident bránil průchodu spravedlnosti, vyhodil ředitele FBI, aby ovlivnil, nebo ukončil vyšetřování škodlivé ruské činnosti, pak byste se měl sám sebe jako kontrarozvědný vyšetřovatel zeptat, proč by tohle prezident Spojených států dělal?“ vyjádřil McCabe pochybnosti o Trumpových krocích.

Trump objasňování ruské činnosti během amerických prezidentských voleb v roce 2016, které zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller zaměřil na prezidentův štáb, označuje za hon na čarodějnice. Zároveň důrazně odmítá, že by on či jeho volební tým s Ruskem během kampaně spolupracoval.

FBI měl ale podle McCabea velmi dobré důvody, aby otevřel vyšetřování Trumpových vazeb na Moskvu a také možného ohrožení národní bezpečnosti, když prezident v květnu 2017 propustil Comeyho. Prezident USA sice může ředitele FBI odvolat, ale okolnosti, za kterých to Trump učinil, vyvolávají pochybnosti. Mueller se proto také věnuje událostem, které s Comeyho osudem souvisely.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz