1. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští hackeři využili dokumenty FBI. Vyšetřování napojení Trumpa na Rusko míří do finále

Vladimir Putin a Donald Trump na summítu lídrů G20 v Buenos Aires. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Donald Trump na summítu lídrů G20 v Buenos Aires. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Ruští hackeři v říjnu zveřejnili dokumenty od týmu vyšetřovatelů zabývajících se ovlivněním amerických prezidentských voleb Ruskem. FBI nyní uvedla, že tak chtěli zdiskreditovat vyšetřování, ve kterém je prezident Trump údajně viněn z destabilizace USA.

„Získali jsme přístup k databázi zvláštního vyšetřovatele Muellera v případu ruských trolů Concord LLC vs Mueller díky hacknutému ruskému serveru. Můžete si projít všechny Muellerovy dokumenty o IRA a tajné úmluvě s Ruskem. Užijte si čtení!“

Tento text byl zveřejněn v říjnu loňského roku twitterovým účtem @HackingRedstone. K němu byl přiložen link k několika stovkám souborů, které se nikdy neměly dostat na veřejnost. Obsahovaly totiž dokumenty o utajeném pátrání týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který má na starosti vyšetřování ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016. Ve středu se k němu tým z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) poprvé vyjádřil.

Ukázalo se, že utajované dokumenty poskytli Rusům přímo lidé z FBI, aby mohli své klienty bránit při soudní při. Konkrétně pak společnosti Concord Management.

Prezident Trump si užívá potlesk.
Exšéf FBI Robert Mueller.

Společnost Concord Management je vlastněná a financovaná petrohradským miliardářem a člověkem blízkým Kremlu Jevgenijem Prigožinem zvaným také „Putinův kuchař“, neboť vlastní restaurace, které má ruský prezident v oblibě a údajně ho pojí s ruským lídrem osobní přátelství. Prigožnin je podle serveru NBCnews  jedním ze tří lidí, které tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera obvinil v únoru loňského roku, že napomáhal skrze sociální média ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016.

IRA, kterou pak tweet zmiňuje, je Agentura pro výzkum internetu. Ta je všeobecně považovaná za sídlo provládních ruských hackerů a přezdívá se jí „trollí farma“. Právě díky ní bylo podle vyšetřovatelů šíření falešných zpráv tak efektivní.

Podle informací amerických vyšetřovatelů byl dnes již neaktivní twitterový účet založený Rusku. Stanovisko amerických vyšetřovatelů pak vysvětluje, že Rusové z uniklých dokumentů schválně vypustili závažné prohřešky, aby vzbudili dojem, že vyšetřování stojí na vodě, což mělo celý proces v očích veřejnosti zdiskreditovat.

Trump pomohl Putinovi destabilizovat USA

Vyšetřování týmu Roberta Muellera se totiž podle úřadujícího ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera již chýlí ke konci a jeho výsledky mohou mít na americkou veřejnost velký dopad. „Vyšetřování je, myslím, krátce před dokončením,“ řekl na tiskové konferenci Whitaker, aniž by sdělil jakékoliv detaily. Ty však před nedávnem poskytl televizi CNN při rozhovoru elitní novinář Carl Bernstein, který stál společně s kolegou Bobem Woodwardem za odhalením aféry Watergate.

Prezident Trump „sledoval Putinovi cíle. Pomohl mu destabilizovat Spojené státy a ovlivnit volby, ať již to udělal úmyslně či nikoliv,“ uvedl Bernstein v pořadu Reliable Sources (Věrohodné zdroje). Podle jeho informací se prý výsledná zpráva vyšetřovatelů zabývá tím, zda prezident pomáhal „vědomě, nevědomě, nebo byl napůl zasvěcený“. Americký prezident prý podle obhájců i žalobců, kteří jsou zasvěceni do vyšetřování, „pokaždé lhal o svých vztazích s Ruskem.“

Vyšetřování bývalého šéfa FBI Roberta Muellera se táhne již od poloviny května 2017. Jeho cílem je od počátku odhalení či vyvrácení možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci předvolební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem ovlivnit prezidentské volby v neprospěch jeho soupeřky Hillary Clintonové.

V případu již bylo obviněno 35 lidí včetně 12 příslušníků ruských tajných služeb a 13 dalších Rusů, kteří se údajně pokoušeli ovlivnit v roce 2016 americké prezidentské volby. Posledním obviněným se stal bývalý volební poradce Donalda Trumpa Roger Stone. Stal se tak šestou osobou z nejbližšího okolí prezidenta, kterou tým Roberta Muellera obvinil. Zda se však detaily vyšetřování dostanou na veřejnost zatím není jasné. Ministr spravedlnosti totiž stále může nařídit, aby závěrečná zpráva zůstala utajená.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky