2. prosince 2017 16:01, aktualizováno  19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump nepověřil Flynna stykem s Rusy. ABC News čelí kritice za mylnou zprávu

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Tvrdá kritika ze strany amerických pravicových médií se v sobotu snesla na redaktory televize ABC News, která v pátek rozšířila zprávu, že bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna pověřil během volební kampaně stykem s ruskými činiteli sám Donald Trump. Informace se ukázala jako mylná a byť se televize nejprve snažila vše vysvětlit, nakonec svou informaci musela opravit.

Podle amerických konzervativních komentátorů byla zpráva ABC News příkladem lživých zpráv, které prý šíří hlavní proud amerických médií a které jsou často terčem kritiky Bílého domu. Prohřešek jedné z hlavních amerických zpravodajských televizí tvrdě kritizovali novináři z pravicového kanálu Fox News nebo z ultrakonzervativního serveru Breitbart News.

ABC News se ve své zprávě odvolávala na anonymního Flynnova důvěrníka. Podle sobotních informací ale Flynna stykem s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem nepověřil Trump, ale jeho zeť Jared Kushner a bývalá náměstkyně bezpečnostního poradce Bílého domu Kathleen McFarlandová. Ani tato dvě jména ovšem oficiální protokoly z Flynnova výslechu neobsahují. Média je publikovala s odvoláním na nejmenované členy Trumpova týmu.

Flynnova aféra v pátek poznamenala tradiční předvánoční setkání prezidenta a jeho štábu s představiteli amerických médií v Bílém domě. Zatímco obvykle hlava státu podle agentury AP s novináři při této příležitosti beseduje zhruba dvě hodiny, Trump se zdržel jen pár minut. Prezident, který obvykle novináře hlavních médií řadí mezi své odpůrce, přivítal v Bílém domě pozvané žurnalisty jako „své přátele“, kterým popřál „skvělý nový rok“.

Trump: Flynn neudělal nic nezákonného

Trump se v sobotu k Flynnově kauze poprvé veřejně vyslovil. Prezident na twitteru napsal, že veškeré Flynnovy činy v osudné době byly v souladu se zákonem.

Flynn, bývalý armádní generál, působil jako bezpečnostní poradce Bílého domu necelé čtyři týdny. Trump ho v únoru vyhodil s odůvodněním, že o svých stycích s Kisljakem lhal viceprezidentovi Miku Penceovi. Řekl mu totiž, že s ruským velvyslancem o amerických sankcích nehovořil.

02.prosince 2017 v 18:14, příspěvek archivován: 02.prosince 2017 v 19:17

I had to fire General Flynn because he lied to the Vice President and the FBI. He has pled guilty to those lies. It is a shame because his actions during the transition were lawful. There was nothing to hide!

„Musel jsem generála Flynna vyhodit, protože lhal viceprezidentovi a FBI. K těmto lžím se přiznal. Je to ostuda, protože jeho činy během přechodného období (tedy po listopadovém zvolení a před lednovou inaugurací Trumpa) byly v souladu se zákonem. Nebylo co skrývat!“ napsal prezident na twitteru.

ČTK