20. srpna 2008 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Abcházie žádá o uznání nezávislosti

Vůdce Abcházie Sergej Bagapš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce Abcházie Sergej Bagapš. | foto: AFP

SUCHUMI Parlament gruzínské separatistické provincie Abcházie požádá Rusko o uznání nezávislosti. Předseda horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov potvrdil, že Moskva je připravena abchazskou nezávislost uznat.

Poslanci schválili příslušný návrhu prezidenta Sergeje Bagapše
jednomyslně. Zelenou návrhu bude muset ještě dát takzvaný národní kongres - shromáždění zástupců všech abchazských politických stran a sociálních organizací.

Kvůli Abcházii a Jižní Osetii, které usilují o samostatnost na Gruzii, se rozhořel současný gruzínsko-ruský konflikt. Rusko stojí na straně těchto separatistických provincií.
.
Abcházie, která leží v západním výběžku Gruzie, vyhlásila jednostranně samostatnost v červenci 1992. Jako samostatnou republiku ji dosud žádný stát neuznal. Většina obyvatel má ale ruské pasy. Abcházie zaujímá zhruba polovinu z černomořského pobřeží Gruzie.

Ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Gruzií začal koncem předminulého týdne, kdy gruzínští vojáci vpadli do Jižní Osetie. Gruzíni narazili na ruskou armádu, která na ně zaútočila i mimo sporný region.

Ruští vojáci se však ani v posledních dnech nezačali ve velkém z Gruzie stahovat. Ruský prezident Dmitrij Medveděv nicméně v úterý přislíbil, že Rusové odejdou do pátku.

Část ruských sil se má přemístit do Jižní Osetie, zbylá část zpět do Ruska. S odvoláním na dohodu o rusko-gruzínském příměří z 12. srpna však zůstane dočasně v Gruzii u hranice s Jižní Osetií prý 500 ruských vojáků.

Okupace části gruzínských území pobuřuje Západ, který zvažuje odvetná opatření proti Rusku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz