12. srpna 2008 20:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gruzínce vytlačili z jejich Abcházie

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy s jeho ruským protějškem Dmitrijm Medveděvem, který nařídil konec ruských vojenských operací v Gruzii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy s jeho ruským protějškem Dmitrijm Medveděvem, který nařídil konec ruských vojenských operací v Gruzii | foto: ČTK

TBILISI/MOSKVA Gruzie stahuje své síly ze severní části strategicky významné Kodorské soutěsky v v její provincii Abcházii, odkud je vytlačily jednotky tamějších separatistů. Kodorská soutěska byla posledním místem v Abcházii, které Gruzie ovládala.

"Stáhli jsme vše, co jsme tam měli, policisty i civilisty," řekl mluvčí gruzínského ministerstva vnitra Šota Utiašvili. Už předtím dobytí soutěsky oznámila i sama Abcházie.

"Jednotky abchazské armády dokončily operaci vytlačení gruzínských vojáků... z horní části Kodorské soutěsky," citovala ruská agentura Interfax mluvčího samozvaného abchazského prezidenta Sergeje Bagapše.

Právě bitva o Kodorskou soutěsku, která se rozhořela v sobotu, definitivně znamenala vstup Abcházie do rusko-gruzínského konfliktu. Ten se do té doby soustředil pouze na Jižní Osetii.

Abcházie zaútočila bombami
Jednotky separatistů zahájily mohutnou vojenskou ofenzivu dnes brzy ráno. Ruská zpravodajská televizní stanice Vesti 24 informovala o intenzivní střelbě na návrších soutěsky a bombardování této zóny abchazským letectvem.

Abcházie se do konfliktu Ruska a Gruzie výrazně zapojila v pondělí, kdy z jejího území do Gruzie pronikly jednotky ruských mírových jednotek a obsadily vojenskou základnu v západogruzínském městě Senaki.

Téhož dne nejprve gruzínské ministerstvo vnitra oznámilo, že odrazilo všechny útoky na Kodorskou soutěsku, která je prakticky jediným územím v Abcházii, které separatisti dosud plně nekontrolovali. Proruské abchazské síly naopak tvrdily, že na tomto strategickém místě gruzínské jednotky zcela zablokovaly.Jeden z gruzínských vojáků

Medveděv také vyhlásil na středu den státního smutku, aby Rusové mohli uctít památku svých spoluobčanů, kteří během bojů o Jižní Osetii zahynuli. Podle Ruska zahynulo v Jižní Osetii nejméně 1600 civilistů, Gruzie oznámila 200 obětí.

Gruzie zveřejnila počet mrtvých
Gruzínské ministerstvo zdravotnictví také oznámilo počet mrtvých. Při nynějším ozbrojeném konfliktu mezi Ruskem a Gruzií přišlo o život 175 Gruzínů, většinou civilistů. Gruzínský ministr zdravotnictví Alexandr Kvitašvili na krátké tiskové konference v Tbilisi uvedl, že výrazně se zvýšil také počet zraněných Gruzínů.

Údaje, které zveřejnila Moskva, ale vyvolávají u nezávislých pozorovatelů pochybnosti. Například ruská představitelka nevládní organizace obránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) Taťjana Lokšinová upozornila, že zatím neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly tak velké ztráty, o nichž Moskva informovala.

"Předběžné informace, které mise HRW shromáždila v Jižní Osetii, zatím tvrzení o počtu mrtvých nepodporují," prohlásila Lokšinová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!