Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktér divokých večírků Berlusconi je zpět. A opět vábí sliby

Svět

  6:00
ŘÍM/PRAHA - Neúnavný veterán italské politiky Silvio Berlusconi, roky pronásledovaný skandály a trestním stíháním, je zpět. Opět dokázal zaujmout italské voliče, ochotné zapomenout jeho minulé prohřešky. Je na nejlepší cestě stát se lídrem celé italské pravice a dovést ji k vítězství ve volbách v příštím roce.

Italský expremiér Silvio Berlusconi. foto: Reuters

Italský expremiér Silvio Berlusconi byl aktérem divokých večírků s mladými společnicemi, byl také odsouzen za daňové úniky. Přesto opět mocně hýbe italskou politikou. Prožívá velký comeback.

„Berlusconi už je zase v předvolebním peletonu, jak jsme byli zvyklí,“ pochvaluje si Renato Brunetta, poslanec jeho strany Forza Italia (Vzhůru Itálie). „S ním jistě můžeme uspět.“

K tomu, aby Berlusconi usedl počtvrté v paláci Chigi, sídle italské vlády, potřebuje vedle volební výhry ještě jednu věc. Musí dosáhnout zrušení čtyři roky starého verdiktu, který v rámci odsouzení za daňové úniky znemožnil zastávat volené funkce nebo kandidovat. Proto se odvolal k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, jenž se minulý týden začal jeho případem zabývat.

Spory zapomenuty

Berlusconi těží z toho, že odložil spory se svými spojenci. Jeho strana pravého středu Forza Italia spolupracuje s lídrem protiimigrantské Ligy severu Matteem Salvinim i Giorgiou Meloniovou, která stojí v čele krajně pravicového hnutí Italští bratři. Nevraživost je zapomenuta, pravicoví lídři si podali ruce. Patrné to bylo už při nedávných regionálních volbách na Sicílii, jež se staly generální zkouškou před parlamentními volbami, které mají proběhnout nejpozději v květnu příštího roku.

Všichni společně v kampani podpořili pravicového kandidáta Nella Musumeciho, který porazil Giancarla Cancelleriho, za nímž stálo populistické Hnutí pěti hvězd. Výhra pravice byla o to cennější, že právě na Sicílii se těšili populisté tradičně vysoké podpoře. „Berlusconi může cítit sebevědomí, pravý střed je nyní pro voliče respektovanou alternativou k levici, která vládla Itálii posledních pět let,“ říká italský politolog Daniele Albertazzi.

Sebedůvěra je patrná, když Berlusconi zdraví příznivce své strany Forza Italia z podia. „Můžete si říkat, díky za to, Silvio je zpět,“ řekl nedávno jedenaosmdesátiletý politik adorujícím zástupům.

Jeho stoupencům to nezní vůbec nadsazeně. „Za to, co udělal špatně, zaplatil, nyní chce pomoci Itálii,“ míní Massimo Castronovo, jeden z Berlusconiho voličů.

Expremiérův rival, šéf Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo, si z něj utahoval, že se stal politickou mumií. „Vypadá jak Tutanchamon,“ řekl bývalý komik v narážce na Berlusconiho plastické operace.

Vzdor věku a dlouhému působení v politice působí ale Berlusconi velmi svěže a jeho politické vyhlídky nejsou vůbec špatné.

Druhý nejbohatší Ital a trojnásobný expremiér nabral už poněkolikáté druhý dech. Ve snaze zaujmout středové voliče se snaží profilovat seriozním slovníkem a méně euroskepticky než Hnutí pěti hvězd či Liga severu. „Jakkoli to zní paradoxně, Berlusconi se snaží prezentovat jako hlavní překážka lacinému populismu,“ říká politolog Roberto D’Alimonte z římské univerzity Luiss. „Je to neuvěřitelný politik, kterému projde v kariéře snad úplně vše.“

„Ojeté auto se zárukou“

Berlusconi těží z problémů vládní levice, které nepomohl nadějný náznak ekonomického oživení ani snížení počtu nově příchozích imigrantů oproti loňskému roku.

Krize Demokratické strany se odvíjí od prohraného loňského referenda o ústavních změnách, se kterým provázal premiér Matteo Renzi svůj politický osud. Když voliči návrh odmítli, odstoupil. V květnu se sice opět prosadil do čela strany, podle mnohých ale nemá schopnosti, aby dokázal stmelit rozdělenou stranu. „Jeho politika je příliš centristická, než aby oslovila levicové voliče,“ napsal Massimo Giannini, komentátor listu La Repubblica. Ty středové přitom levici přebírá právě Berlusconi. I přes veškeré kontroverze se jménem bývalého šéfa vlády je spojena řada soudních procesů a sexuálních skandálů, které jej v roce 2011 odstavily z vysoké politiky. Následoval zmíněný soud z roku 2014 za daňové úniky ve společnosti Mediaset, provozující televizní kanály. Původní čtyřletý trest mu soud zmírnil na rok veřejně prospěšných prací.

Italský politolog Giovanni Orsina soudí, že části elektorátu Berlusconiho eskapády nijak nevadí.

„Mnozí Italové mají Berlusconiho stále ve velké oblibě,“ soudí Orsina, podle kterého má sjednocená pravice šanci vyhrát volby. „Berlusconi je pro Italy jako ojeté auto se zárukou, víte, co dostáváte,“ říká Orsina. Proto také mediální magnát neopustil svou pozici v čele strany Forza Italia.

Expremiér vábí Italy mnohými sliby. Ty zahrnují nové pracovní příležitosti, zvýšení penzí, snížení různých daní a třeba i rušení poplatků za registraci aut. „Upřímně si myslím, že jsem nejlepším premiérem, jakého Itálie měla za 150 let,“ prohlásil Berlusconi.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...