Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Aktivnější než za SSSR.‘ Admirálka NATO varuje před ruskými manévry na moři

Svět

  17:04
NEAPOL/PRAHA - Aktivita ruského námořnictva ve vodách obklopujících Evropu v současnosti převyšuje nejvyhrocenějších období studené války. Alespoň to tvrdí admirálka amerického námořnictva a zároveň velitelka námořních sil NATO v italské Neapoli Michelle Howardová. Bojí se, že může vést k rozporům v Severoatlantické alianci.

Admirál Kuzněcov foto: Wikimedia

„Takovou aktivitu jsme neviděli ani za Sovětského svazu. Mají námořnictvo schopné zasáhnout globálně, to chápu. Ale v posledních letech se aktivita podstatně zvýšila za stejných podmínek,“ uvedla Howardová podle britského webu The Independent.

Prodala Británie Sýrii látky potřebné k výrobě sarinu? Aktivisté žádají vyšetřování

Rusko podle ní zvýšilo počet vysílaných hlídek do severního Atlantiku a Arktické oblasti i aktivitu ve Středozemním moři. Minulý rok například vyslali Rusové svoji jedinou letadlovou loď Admirala Kuzněcova k pobřeží Sýrie, aby pomohla s nálety na pozice Islámského státu i syrských rebelů. Minulý týden na ruskou základnu v syrském Tartu vyslali bitevní loď Admiral Grigorovič.

Kromě toho Howardová mluvila i o zvýšeném množství ponorek ve vodách Černého moře. Že jich je nejvíce od studené války potvrdil ruským médiím i Putinův admirál Vladimir Koroljov.

Ruský raketový torpédoborec Admiral Tribuc.
Loď HMS Duncan sleduje ruskou loď Admirál Kuzněcov.

Admirálka Howardová bere zvýšenou aktivitu Ruska jako varování před tím, aby se členové aliance nesoustředili pouze na své bezprostřední okolí. V takovém případě by si podle ní mohli Rusové dělat, co budou chtít tam, kde se to může zdát příliš daleko, například v arktických vodách.

Hackerská aktivita a nebezpečné přelety

Komentáře Howardové jsou součástí zvýšení napětí mezi koalicemi v Sýrii, tedy nepřímo i Ruska a USA, v uplynulém týdnu. Může za to úder amerických střel tomahawk na syrskou leteckou základnu, který byl odplatou za chemický útok v syrské provincii Idlíb. Nálet, jenž měl desítky obětí, je připisován vládě Bašára Asada.

Stále častější ruské námořní manévry jsou podle Howardové doprovázeny i vyšší aktivitou hackerů a vysokým počtem nebezpečných výstražných přeletů ruských letadel nad americkým loďstvem.

Vztahy mezi oběma dlouhodobými rivaly jsou špatné od té doby, co v roce 2014 Rusko anektovalo krymský poloostrov. V reakci na to posílilo NATO svoji přítomnost v Pobaltí a Polsku, kam vyslalo své jednotky. Kreml však tyto tahy bere jako provokaci ze strany Západu.

To americká admirálka je ráda, že ke zvýšení přítomnosti došlo. „Vysílá to jasný signál o síle a odhodlání aliance,“ řekla. Pochválila také nedávnou dohodu mezi Německem a Norskem, kterou se státy zavázaly, že společně zkonstruují nové ponorky. Podle Howardové je to znakem významné spolupráce a přivítala by další snahy evropských partnerů o větší investici do společné obrany.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat