13. dubna 2017 19:07, aktualizováno  21:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané svrhli na IS ‚Matku všech bomb‘. Obrovskou GBU-43 MOAB poprvé použili v boji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 134Diskuse
Bomba GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bomba GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB). | foto: Reuters

KANDAHÁR/PRAHA V době vývoje to byla největší nejaderná bomba, kterou kdo kdy vyrobil. GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB) nyní Američané poprvé použili v boji, když ji svrhli ve východním Afghánistánu na teroristy Islámského státu.

Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla MC-130, potvrdil Pentagon agentuře Reuters. Bomba je přepravována ve speciálním „Herculesu“ v nákladovém prostoru, poté je zadními dveřmi za pomoci padáku vypuštěna. K navádění je používán systém GPS.

MC-130 - speciální verze nákladního Herculesu.

MC-130 - speciální verze nákladního Herculesu.

Pentagon nyní zkoumá výsledky výbuchu. Podle CNN schválil svržení MOAB generál John Nicholson, velící americkým jednotkám v Afghánistánu a „posvětil“ ho i Joseph Votel, velitel US Central Command (CENTCOM).

Bombu svrhli ve čtvrtek večer v 19:32 místního času na tunelový komplex v oblasti Achin v provincii Nangarhar. „Použili jsme bombu na tunelový a jeskynní systém, který používají bojovníci Islámského státu k volnému pohybu. Boj proti IS bereme velmi vážně a musíme jim proto omezit jejich operační prostor. Udělali jsme všechno, abychom zamezili ztrátám na životech civilistů,“ řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Bomba GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB).
Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla...

Podle šéfa amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generála Johna Nicholsona by měly přípravy zásahu minimalizovat nebezpečí pro afghánské a americké síly a „maximalizovat zničení“ pozic IS. „Toto je správná munice na eliminaci překážek, jimž čelíme, a na udržení naší ofenzívy proti ISIS-K v pohybu,“ řekl agentuře Reuters Nicholson. Uvedl přitom jednu ze zkratek používaných pro afghánskou organizaci islamistů. Dodal, že bomba vypuštěná z bombardéru MC-130 dopadla na jeskyně a bunkry ukrývající ozbrojence. Výsledek čtvrteční operace zatím není známý.

MOAB je dlouhá přes devět metrů, v průměru má 102,9 cm a váží okolo 10,3 tuny, z toho explozivní náplň 8,5 tuny. MOAB je ekvivalentem 11 tun TNT.

GBU-43/B byla dvakrát otestována v roce 2003, podle dostupných informací bylo vyrobeno poté jen 15 kusů. Byly určeny pro operaci Irácká svoboda, ale nakonec se nenašel cíl, na který by byly potřeba.

GBU-43 MOAB - Matka všech bomb.

GBU-43 MOAB - Matka všech bomb.

Dají se použít na podzemní či opevněné cíle, či cíle o velké rozloze.

Rusko od té doby vyvíjí podobnou bombu s přezdívkou „Otec všech bomb“, která je údajně ještě mnohem silnější.

Podle agentury AFP je v tuto chvíli v Afghánistánu kolem 8400 amerických vojáků, kteří radí místním vojenským složkám a podporují je v tažení proti Talibanu a organizaci IS. Afghánský Taliban usilující o svržení vlády v Kábulu a Islámský stát zároveň bojují mezi sebou o vliv a území.

  • 134Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz