19. dubna 2017 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americké lodě, které vedly KLDR k válečným výhrůžkám, pluly na opačnou stranu

Člen posádky americké letadlové lodi USS Carl Vinson pozoruje dalekohledem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen posádky americké letadlové lodi USS Carl Vinson pozoruje dalekohledem... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Od sebevědomého rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o vyslání „armady“ k břehům Severní Korey neuplynuly ani dva týdny. Ukázalo se, že letadlová loď Carl Vinson a tři další válečná plavidla přitom zamířily přesně na opačnou stranu, na cvičení s australským námořnictvem v Indickém oceánu. Ke Korejskému poloostrovu mají odplout až teď.

Americké námořnictvo 8. dubna oznámilo, že útočná skupina jeho plavidel vedená letadlovou lodí Carl Vinson se vydala na cestu ke Korejskému poloostrovu. Americký prezident Donald Trump počátkem minulého týdne prohlásil, že vyslal „válečné loďstvo“ jako varování Severní Koreji. Ve skutečnosti byla ale úderná skupina amerického námořnictva v tu dobu daleko od KLDR a plula opačným směrem.

Když Severní Korea o tomto víkendu předvedla na vojenské přehlídce pravděpodobně nové rakety a uskutečnila další neúspěšný raketový test, proplouvala americká plavidla Sundským průlivem a pokračovala do Indického oceánu.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že se prezident spoléhal na prohlášení ministerstva obrany. Nepochopení tak mělo vzniknout při komunikaci mezi Bílým domem a Pentagonem.

Někteří představitelé prezidentovy kanceláře vyjádřili podle amerického listu The New York Times zlost nad tím, že ministerstvo obrany neoznámilo oficiálně změnu plánu. Mluvčí Spicer i národní bezpečnostní poradce generál Herbert McMaster proto museli odpovídat na otázky novinářů a navíc to zvýšilo napětí v regionu.

Letadlová loď Carl Vinson
Americká pozemní posádka letadlové lodi USS Carl Vinson kotvící v Jihočínském...

Velení americké armády v Pacifiku v úterý sdělilo, že útočná skupina Carl Vinson, tvořená stejnojmennou letadlovou lodí s 60 letouny a 5000 členy posádky, dvěma torpédoborci a jedním křižníkem vybaveným balistickými střelami a dalšími bojovými plavidly musela nejprve dokončit plánované manévry pořádané společně s Austrálií. Ty byly oproti původním plánům zkráceny a nyní již úderná skupina „pluje na základě rozkazu do západního Pacifiku“, jak uvedla mluvčí Pentagonu Dana Whiteová.

Zatím není jasné, zda klamavá informace byla zveřejněna záměrně s cílem vystrašit severokorejského vůdce Kim Čong-una nebo se jednalo o změnu plánu či prostou chybu v komunikaci.

Experti na severokorejský diktátorský režim varovali, že by rozporuplná prohlášení mohla snížit důvěryhodnost Trumpovy vlády. „Pokud jim vyhrožujete, a vaše výhrůžka není věrohodná, zmaří to vaši politiku vůči nim, ať už je jakákoli,“ prohlásil podle agentury Reuters politolog Joel Wit, bývalý činitel amerického ministerstva zahraničí, který spolupracuje s ústavem univerzity Johna Hopkinse.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz