Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Americký voják zabil po sexu transgender ženu, prezident Filipín mu udělil milost. Tichomořská země se bouří

Svět

  5:00
MANILLA/PRAHA - Filipínský prezident Rodrigo Duterte omilostnil bývalého vojáka amerického námořnictva, který zabil před šesti lety transgender ženu poté, co ho orálně uspokojila a on následně zjistil, že se narodila jako muž. Prezidentův krok vyvolal v zemi bouři nevole.

Joseph Scott Pemberton a Jennifer Laudeová. foto: Jennifer Laude Suelsbeck Facebook Page/PNPReprofoto

O propuštění bývalého námořníka Josepha Scotta Pembertona z vězení za dobré chování rozhodly filipínské úřady podle BBC již minulý týden, právníci rodiny zabité Jennifer Laudeové se následně odvolali a chtěli jeho odchod na svobodu pozdržet co nejdéle. 

Taktika jako ve válce proti drogám. Filipínci přišli v boji s koronavirem s dalším svérázným postupem

S tím je ale nyní konec, do děje totiž vstoupil filipínský prezident Duterte. „Nezacházeli jste s ním spravedlivě. Takže ho omilostním,“ řekl prezident podle zpravodajského kanálu Al Jazeera. Pemberton reagoval na základě vyjádření jeho obhájkyně Rowen García-Floresové slovy, že je velmi rád.

Rozhodnutí Duterteho vyvolalo celou řadu negativních reakcí. Udělení milosti zkritizovala například nevládní lidskoprávní filipínská organizace Karapatan, která tento krok podle Buzz Feed News nazvala jako „opovrženíhodný, nestydatý výsměch spravedlnosti a službu americkým imperialistickým zájmům“. 

Proti Dutertemu a jeho rozhodnutí se postavila i LGBTQ komunita, která si nebrala servítky. „Jeho vláda nikdy nesloužila našim zájmům, nechránila naše práva a životy a dnes jen dokazuje, že pouze vrah se může vcítit do jiného vraha,“ psalo se podle Buzz Feed News ve společném stanovisku podepsaném více než třiceti organizacemi. 

Předseda Skupiny bezplatné právní pomoci v zemi Chel Diokno označil milost  za „velký krok zpět pro spravedlnost“. 

Okolnosti zabití Laudeové

Celý příběh začal roku 2014, kdy toho času americký námořník Joseph Scott Pemberton na Filipínách trávil dovolenou po absolvování společného americko-filipínského vojenského cvičení. V době své rekreace zašel do baru ve městě Olonpago a tam potkal Jennifer Laudeovou. 

‚Zastřelte je.‘ Filipínský prezident nařídil policii, ať lidi porušující karanténu nešetří

Dvojice se následně podle Buzz Feed News přesunula do hotelu s tím, že Pemberton Laudeové zaplatí za sexuální služby. Následující den našli svědci ženu bez známek života. Vyšetřování poté ukázalo, že Pemberton Laudeovou udusil po vzájemném konfliktu, důvodem měla být její minulost. Námořník zjistil, že žena se narodila jako muž a nastalou situaci s vědomím, že ho Laudeová předtím orálně uspokojila, neunesl.

Soudce pak poslal Pembertona na deset let do vězení za zabití. Podle BBC si ale necelých šest let odnětí svobody odpykával až do současné chvíle důsledkem podmínek paktu o obraně mezi USA a Filipínami na vojenské základně USA, nikoliv ve filipínském vězení. 

Autor: