Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident USA poprvé uznal, že Biden zvítězil ve volbách, napsala agentura Reuters. Trump to posléze popřel

Svět

  14:40aktualizováno  15:48
Washington D.C. - Americký prezident Donald Trump v neděli podle agentury Reuters poprvé veřejně uznal, že demokrat Joe Biden zvítězil v prezidentských volbách. Zopakoval však své dřívější nepodložené tvrzení, že hlasování bylo zmanipulované." Sám Trump však posléze opět na Twitteru svůj nedělní výrok, v němž připustil vítězství Bidena, popřel. Biden vyhrál pouze v očích lživých médií, doplnil.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Trumpa v sobotu ve Washingtonu podpořily desetitisíce lidí. Během protestu došlo k potyčkám

Americká média přisoudila Bidenovi ve volbách ze 3. listopadu 306 hlasů ve sboru volitelů, zatímco úřadující republikánský šéf Bílého domu Trump jich získal 232.

Trump se po zveřejnění předběžných výsledků nedlouho po uzavření volebních místností prohlásil vítězem. Když však v následujících hodinách a dnech začal mít navrch Biden, přišel Trump s tvrzením, že se tak stalo v důsledku volebních podvodů. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání.

Biden ví o Evropě víc než Trump, říká diplomat Jindrák. Vůči Rusku prý budou USA uplatňovat tvrdší přístup

Ve svém původním nedělním příspěvku, kde měl dle amerických médií zmínit Bidenovu výhru, Trump rovněž zopakoval, že k hlasování nebyli připuštěni nezávislí volební pozorovatelé a že jeden z používaných softwarů na sčítání hlasů výsledek voleb zfalšoval. Žádné důkazy nepředložil.

„Zmanipulované volby. My zvítězíme,“ uvedl Trump v jednom ze dvou dalších tweetů vydaných o několik desítek minut později, kde vyjádření dementoval. Biden prý zvítezil jen v očích lživých médií. Cesta k Bidenovu prezidentsví bude ještě dle 45. prezidenta USA dlouhá. „Nepřiznávám mu NIC!“ napsal.

Biden s nadcházející viceprezidentkou Kamalou Harissovou mezitím pokračuje v sestavování svého nového vládního týmu, oznamuje programové priority své budoucí administrativy a zahájil i briefingy věnované koronavirové situaci. 

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat