21. ledna 2017 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První dva Trumpovi ministři grilováním v Senátu prošli. Nový šéf CIA si musí počkat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Donald Trump při setkání s prvním jmenovaným ministrem Jamesem Mattisem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při setkání s prvním jmenovaným ministrem Jamesem Mattisem. | foto: ČTK

WASHINGTON Prezident Donald Trump se již dal do práce, společně s ním i americký Senát, který v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) výraznou většinou schválil do svých funkcí rovnou dva ministry, vysloužilé generály námořnictva. Postu ministra vnitřní bezpečnosti se ujme John Kelly, a ministrem obrany USA se stane James Mattis. V Senátu se pozdrželo kvůli demokratům jen schválení Mikea Pompea ředitelem CIA.

Vysloužilý generál námořnictva James Mattis se stal prvním potvrzeným členem vlády amerického prezidenta Trumpa. Do funkce ministra obrany ho výraznou většinou hlasů schválil Senát, informovala agentura Reuters.

James Mattis, generál ve výslužbě se známým  stal díky své přezdívce „Vzteklý pes“ a větě, že „střílet lidi je zábava“, kterou pronesl v roce 2005 na afghánské misi. Při svém slyšení před senátní komisí ale působil kandidát na ministra obrany klidně. Přitom obviňoval Putina ze snahy rozvrátit NATO, čemuž bude ve funkci bránit. Že nebude pouze prodlouženou rukou Trumpa dokázal i nesouhlasem s přesunem ambasády v Izraeli do Jeruzaléma.

Trump podepsal zákon schválený tento týden oběma komorami Kongresu, který Mattisovi umožní usednout do křesla šéfa Pentagonu, ačkoli pro výkon politické funkce nesplňuje zákonný požadavek, podle něhož by měl být mimo aktivní vojenskou službu minimálně sedm let.

Senát odsouhlasil i Kellyho ministrem vnitřní bezpečnosti

John Kelly se tak stal druhým potvrzeným členem vlády prezidenta Donalda Trumpa. Krátce před ním schválil Senát do funkce ministra obrany Jamese Mattise. Pro Kellyho hlasovalo 88 senátorů, 11 bylo proti a jeden se zdržel hlasování, napsala agentura Reuters.

Trump již dříve uvedl, že Kelly bude stát v čele naléhavého úkolu zastavit nelegální přistěhovalectví a zajistit hranice. Pokud Trump dodrží své sliby z kampaně, ponese Kellyho ministerstvo odpovědnost za přísnější prověřování přistěhovalců přicházejících do USA.

Ministerstvo by rovněž mělo realizovat Trumpovy plány týkající se imigrantů, kteří žijí v zemi nelegálně. Nový prezident v kampani mimo jiné prohlásil, že chce vyhostit všech zhruba 11 milionů lidí, kteří se podle odhadů v USA zdržují nezákonně. Řekl, že chce ukončit i právo na získání občanství pro děti přistěhovalců narozené v USA.

John Kelly je Trumpův kandidát na post ministra pro vnitřní bezpečnost. Generál, který sloužil 40 let v námořní pěchotě, je ze strany nového prezidenta ceněn kvůli hlubokým znalostem pohraniční bezpečnosti a ilegální migrace z Latinské Ameriky.

Kelly také podporuje Trumpovy plány vystavět na americko-mexické hranici zeď, která má zastavit příliv ilegálních migrantů do USA. Podotkl ale zároveň, že pouhá fyzická bariéra problém nevyřeší.

Demokratům se podařilo pozdržet schválení Pompea ředitelem CIA

Zástupci Demokratické strany v americkém Senátu pozdrželi schválení Mikea Pompea do funkce ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). Kvůli námitkám tří demokratických senátorů, kteří protestovali proti příliš rychlému potvrzování kandidátů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, bude Senát o Pompeovi hlasovat až v pondělí.

Trumpovi republikáni, kteří mají v 100členném Senátu většinu 52 křesel, se podle agentury Reuters s demokraty přeli o schvalování kandidátů na funkce ve vládě a v dalších vysokých pozicích.

Republikáni podle agentury Reuters doufali ve schválení nejméně sedmi kandidátů v průběhu pátku. Demokraté si ale stěžovali, že se republikánští senátoři snaží prosadit potvrzení kandidátů do funkcí příliš rychle, ačkoli mnozí kandidáti nepodali včas finanční a další informace o své osobě.

Demokratičtí senátoři Ron Wyden z Oregonu, Richard Blumenthal z Connecticutu a Patrick Leahy z Vermontu se ale vzepřeli proti potvrzení Pompea do funkce ředitele CIA a požadovali, aby bylo na „prověření a diskusi“ ohledně Pompeovy nominace vyčleněno více času.

Republikáni demokratické senátory kritizovali, že zbytečně schválení Pompea odkládají a CIA proto kvůli nim zůstane přes víkend bez vedení.

Mike Pompeo by se měl stát šéfem hlavní zahraniční rozvědky CIA. Při svém grilování před Senátem naplno přiznal zapojení Rusů do hackerských útoků před prezidentskou volbou. Je znám jako radikálně konzervativní republikánský Kongresman a představitel hnutí „Tea Party“. Proslavil se podporou odposlechů agentury NSA, s Trumpem sdílí nekompromisní postoje vůči muslimům.

„Vyzývám členy Senátu, aby splnili svou ústavní povinnost a rychle potvrdili mé zbývající vysoce kvalifikované kandidáty, abychom mohli začít bez prodlení pracovat pro blaho amerického lidu,“ uvedl Trump v prohlášení.

ČTK
  • 7Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.