Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidenta Trumpa na cestě do Bílého domu provázely tisíce fanoušků i odpůrců

Svět

  14:00aktualizováno  22:42
WASHINGTON/PRAHA - Donald Trump ve čtvrtek před washingtonským Kapitolem zahájil svou s napětím i obavami očekávanou prezidentskou éru složením slavnostního slibu do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse. Před Trumpem složil přísahu také bývalý guvernér Indiany Mike Pence, kterého Trump pověřil úřadem viceprezidenta.

Donald Trump s manželkou Melanií a nejmladším synem Barronem při průvodu Washingtonem. foto: Reuters

Trump jako 45. prezident USA přísahal na dvě bible - historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a svou rodinnou bibli, kterou před víc než 60 lety dostal darem od své matky.

Hodinu po složení slibu podepsal první zákony a prezidentské výnosy. Stvrdil například Kongresem schválenou výjimku, která umožňuje generálu Jamesi Mattisovi stát se ministrem obrany, třebaže není dostatečně dlouho mimo aktivní službu. Vyhlásil rovněž Den patriotismu. Médiím to řekl Trumpův mluvčí Sean Spicer. O zmíněném svátku však nesdělil žádné podrobnosti.

Do hlavního města USA zamířili nejen Trumpovi příznivci, kterých se očekával téměř milion, ale také jeho kritici, kteří chtějí proti změně v nejvyšší funkci demonstrovat. Organizované demonstrace jsou očekávány nejen ve Washingtonu, ale i v dalších velkých amerických městech.

Prvním bodem Trumpova inauguračního programu byla bohoslužba v episkopálním kostele sv. Jana nedaleko Bílého domu, svého budoucího sídla.

Ještě před inaugurací se Trump s manželkou Melanií přesunul do Bílého domu na ranní čaj s Obamovými. Pozváni byli také končící i nastupující viceprezident Biden a Pence a také hlavní představitelé republikánů i demokratů v obou komorách Kongresu.

Na následném inauguračním ceremoniálu složil slib nejprve budoucí viceprezident Mike Pence.

Prezident se po prvním prezidentském projevu vydal po Pensylvánské třídě od Kongresu do Bílého domu jako součást slavnostní přehlídky, která měla mít okolo 8000 účastníků. Chvílemi šel po ulici s manželkou a nejmladším synem Barronem pěšky, chvílemi se vezl v prezidentské limuzíně s přezdívkou „Bestie“.

Inauguraci ve Washingtonu vedle Obamy přihlíželi i další američtí exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George Bush mladší; George Bush starší kvůli zdravotním komplikacím do americké metropole nepřijede. Na tribuně před Kongresem je i Trumpova neúspěšná demokratická sokyně Hillary Clintonová.

Inauguraci pak večer zakončí trojice oficiálních bálů, které Trump pořádá. Ve městě se ale budou konat i další neoficiální plesy a večírky.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat