Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidenta Trumpa na cestě do Bílého domu provázely tisíce fanoušků i odpůrců

Donald Trump s manželkou Melanií a nejmladším synem Barronem při průvodu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump s manželkou Melanií a nejmladším synem Barronem při průvodu... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Donald Trump ve čtvrtek před washingtonským Kapitolem zahájil svou s napětím i obavami očekávanou prezidentskou éru složením slavnostního slibu do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse. Před Trumpem složil přísahu také bývalý guvernér Indiany Mike Pence, kterého Trump pověřil úřadem viceprezidenta.

Trump jako 45. prezident USA přísahal na dvě bible - historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a svou rodinnou bibli, kterou před víc než 60 lety dostal darem od své matky.

Hodinu po složení slibu podepsal první zákony a prezidentské výnosy. Stvrdil například Kongresem schválenou výjimku, která umožňuje generálu Jamesi Mattisovi stát se ministrem obrany, třebaže není dostatečně dlouho mimo aktivní službu. Vyhlásil rovněž Den patriotismu. Médiím to řekl Trumpův mluvčí Sean Spicer. O zmíněném svátku však nesdělil žádné podrobnosti.

Do hlavního města USA zamířili nejen Trumpovi příznivci, kterých se očekával téměř milion, ale také jeho kritici, kteří chtějí proti změně v nejvyšší funkci demonstrovat. Organizované demonstrace jsou očekávány nejen ve Washingtonu, ale i v dalších velkých amerických městech.

Prvním bodem Trumpova inauguračního programu byla bohoslužba v episkopálním kostele sv. Jana nedaleko Bílého domu, svého budoucího sídla.

Ještě před inaugurací se Trump s manželkou Melanií přesunul do Bílého domu na ranní čaj s Obamovými. Pozváni byli také končící i nastupující viceprezident Biden a Pence a také hlavní představitelé republikánů i demokratů v obou komorách Kongresu.

Na následném inauguračním ceremoniálu složil slib nejprve budoucí viceprezident Mike Pence.

Prezident se po prvním prezidentském projevu vydal po Pensylvánské třídě od Kongresu do Bílého domu jako součást slavnostní přehlídky, která měla mít okolo 8000 účastníků. Chvílemi šel po ulici s manželkou a nejmladším synem Barronem pěšky, chvílemi se vezl v prezidentské limuzíně s přezdívkou „Bestie“.

Inauguraci ve Washingtonu vedle Obamy přihlíželi i další američtí exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George Bush mladší; George Bush starší kvůli zdravotním komplikacím do americké metropole nepřijede. Na tribuně před Kongresem je i Trumpova neúspěšná demokratická sokyně Hillary Clintonová.

Inauguraci pak večer zakončí trojice oficiálních bálů, které Trump pořádá. Ve městě se ale budou konat i další neoficiální plesy a večírky.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.