4. prosince 2018 22:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brutální vraždu novináře nařídil saúdský princ, mají jasno američtí senátoři

Saúdský korunní princ mluvil na summitu s řadou státníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdský korunní princ mluvil na summitu s řadou státníků. | foto: Reuters

Washington Skupina amerických senátorů dala v úterý najevo, že nepochybuje o podílu saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Zákonodárci mluvili s novináři poté, co je se zjištěními svých lidí seznámila šéfka Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.

„Museli byste ze sebe dělat hlupáky, abyste nedospěli k závěru, že to bylo zorganizováno lidmi, kterým dával příkazy MBS,“ řekl médiím senátor Lindsay Graham, přičemž použil princovy iniciály. Muhammada bin Salmána označil za „blázna“ a „nebezpečného“ člověka.

Američtí zákonodárci se již dříve vyjadřovali na adresu nástupce saúdskoarabského trůnu kriticky, po setkání s Haspelovou si však členové senátního zahraničního výboru zcela přestali brát servítky. „Nemám žádné pochybnosti o tom, že korunní princ MBC nařídil tu vraždu,“ řekl další republikánský senátor Bob Corker.

Chášukdží byl brutálním způsobem zavražděn na konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie vraždu po prvotním popírání přiznala, jakoukoli spojitost prince se zločinem však odmítá.

CIA podle amerických médií dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího, který byl kritikem režimu v Saúdské Arábii, nařídil přímo korunní princ. Zpravodajská služba má k dispozici dokonce nahrávku telefonátu, ve kterém Muhammad bin Salmán dává instrukce k co nejrychlejší novinářově likvidaci.

Ministr zahraničí Mike Pompeo však minulý týden řekl, že přímý důkaz o princově spojení s vraždou neexistuje.

Senátoři v úterý rovněž kritizovali přístup prezidenta Donalda Trumpa, který sice vraždu odsoudil, dosavadní pragmaticky vstřícný přístup k monarchům v Rijádu však nezměnil. Trump, který označil závěry CIA za neprůkazné, podle Corkera vědomě přehlíží fakta, aby nemusel vůči princi zaujmout kritický postoj.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz