Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Trump zůstal v prvním projevu typickým Trumpem. Z ‚já‘ se ale stalo ‚my‘

Z prvního prezidentského projevu Donalda Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z prvního prezidentského projevu Donalda Trumpa. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Ode dneška bude vládnout nová vize: Amerika na prvním místě. Donald Trump ve svém prvním projevu ve funkci amerického prezidenta označil za největší problém USA biliony dolarů investovaných v zahraničí. „Předáváme moc z rukou Washingtonu do vašich, do rukou občanů Spojených států amerických,“ slíbil změnu v přístupu vládnutí Trump.

„Já, Donald John Trump, slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat úřad prezidenta Spojených států a budu podle svých sil zachovávat, ochraňovat a bránit Ústavu Spojených států. K tomu mi dopomáhej Bůh.” Tak zněl slib, který nově nastupující prezident Trump přednesl během inauguračního ceremoniálu. Na to hned navázal projevem, který tradničně následuje po hlavním bodu dne.

Pro Trumpovy řeči je typické, že nadužívá zájmeno já. Od prezidenta se však čeká, že je prodlouženou rukou Američanů, a to se mu povedlo svým projevem dokázat. Celou řeč vedl v množném čísle a pouze v několika málo případech se uchýlil k vlastní osobě. „Máme jedno srdce, jeden domov a jeden velký úkol před sebou. Váš hlas, vaše tužby, vaše sny budou definovat náš americký osud. Společně znovu vytvoříme silnou, bohatou, hrdou, bezpečnou zemi. Společně vrátíme Americe její velikost,“ snažil se z balkonu Kapitolu, budovy, ve které sídlí Kongres USA, ukázat optimistický pohled do budoucnosti.

Inaugrace Donalda Trumpa
Inaugrace Donalda Trumpa

Tím se mu povedlo splnit pro inaugurační projevy typický optimismus. Tím ale Trumpovy projevy v minulosti nijak nepřekypovaly. I tentokrát zůstal částečně věrný temnějšímu přístupu, když vyjmenoval problémy, kterými podle něj USA trpí. „Matky a děti se zmítají v chudobě ve vnitrozemských městech, uzavřené továrny po celé zemi jsou jako hřbitovy. Studenti nedostávají znalosti, které by potřebovali. Zločinnost a gangy nás okradly o mnoho životů a budoucnost. Jsme jeden národ a jejich bolest je i naše bolest,“ obracel se však Trump nakonec také k jednotě, po níž tradičně noví prezidenti volají.

Jednota byla ústředním tématem vět, které se týkaly loajality a patriotismu amerických občanů. „Společně znovu vytvoříme silnou, bohatou, hrdou, bezpečnou. Společně vrátíme Americe její velikost. Ať jsme černí, nebo bílí, všichni krvácíme stejnou červenou krev patriotů,“ volal po postavení se předsudkům nový americký prezident.

Pro světové pozorovatele v projevu nejvíce vyčnívalo prohlášení, že Amerika bude odteď na prvním místě, důkaz nového více izolacionistického tónu. Kritizoval své předchůdce, že „po desetiletí podporovali průmysl a armádu cizích zemí“. „Utráceli jsme biliony dolarů, zatímco naše infrastruktura chátrá a stárne. Naše továrny jedna po druhé zavíraly. Bohatství střední třídy bylo rozkradeno,“ hovořil Trump.

Izolacionismus USA podporoval i ve větách volajících po větší ochraně vlastních hranic před jinými zeměmi. V rozporu s předchozími slovy o uzavřenosti vyzněl slib, že USA vymýtí „radikální islámský terorismus z planety Země“.

Od prvního projevu ve funkci se také nečeká, že by obsahoval osobní útoky na politické odpůrce, jichž se Trump v minulosti často nedokázal vyvarovat. Ačkoliv jej mohlo svádět pustit se do porovnání sebe sama s odstupujícím prezidentem Obamou, nestalo se. Když se vymezoval proti minulosti, hovořil vždy v množném čísle a ne o konkrétních lidech.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...