Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Amfory bez řasy? Putin v Rusku budí posměch

Premiér a jeho archeologická trofej. Diváci žasnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a jeho archeologická trofej. Diváci žasnou. | foto: ČTK/AP

MOSKVA Poslední počin ruského premiéra Vladimira Putina, který po ponoření do vln Černého moře u někdejší starověké osady Fanagoria hned našel dvě antické amfory, budí na ruském internetu spíše posměch než obdiv.

"Dvě amfory ze šestého století překvapivě našly v hloubce dvou metrů ruského premiéra s dýchacím přístrojem," zní jeden z vtípků.

Blogeři se pozastavují nad tím, že nádoby ani po 15 stoletích na mořském dnu neobrostly řasami a korýši, ale vypadaly jako "čisťounké muzejní exempláře". A přeci po tak dlouhém pobytu ve vodě nelze hliněné džbány nosit za ucha, jak učinil Putin, protože by se hned utrhla.

FOTOGALERIE: VŠEUMĚL PUTIN

Putinův nález rozšíří již beztak bohaté sbírky, které už premiérovi zkušenější kolegové na místě metropole dávného Bosporského císařství našli.

Premiérův nález prý připomíná jednu sovětskou filmovou komedii, v níž hrdina při rybaření s klientem tajně pod hladinou napichuje na háček předem zakoupenou rybu.

NÁLEZ ZE 6. STOLETÍ

Sám premiér poté, co se vynořil z moře u Tamanského poloostrova i s antickým nádobím v rukou, tvrdil, že amfory na něj čekaly na dně už od 6. století. "Samozřejmě, chlapi mi ukázali, kde by bylo nejlepší se ponořit," poznamenal na adresu archeologického doprovodu. Už dříve Putin své četné úspěchy v mnoha rolích objasňoval prostě tím, že je "člověk štěstěny".

"Chlapi mi ukázali, kde se ponořit"
Ale podle blogera Arkadije Babčenka premiér vypráví pohádky. "Na Tamanský poloostrov jsem roky jezdil s archeologickými expedicemi. Vše je tam už prozkoumáno, překopáno a proplaváno. Amfor je tam skutečně plný vagon, ale pod pískem. Za 1500 let je písek nemůže nezanést. Ale přijede Vova (zdrobnělina od Vladimir) a na nejnavštěvovanějším místě, v hloubce pár metrů, hned najde dvě amfory. Bez jediné škeble a řasy.


Nezasypané pískem. Nepovšimnuté turisty, hledači pokladů, archeology..." "Takové úspěchy řídících kádrů se zpravidla musejí velice pečlivě připravit. Ale s pořádáním úspěchů se ještě za sovětských dob podařilo nahromadit obrovské zkušenosti," prohlásil politolog Stanislav Belkovskij v radiu Kommersant. Zatímco sovětští vůdci dokázali i v pořádně rozjařeném stavu zasáhnout lovenou zvěř i na obrovské vzdálenosti, za Putina se tyto technologie rozšířily i do dalších sfér.

Situace dospěla tak daleko, že premiéra se musel zastat i hlavní expert archeologického ústavu akademie věd. "Fanagoria je největší středisko antické civilizace na jihu Ruska. To, že tam našel amfory, není nic neobvyklého. Měl štěstí. Ale je to místo, kde se nedá něco nenajít," tvrdí Gennadij Košelenko.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...