Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Anonymous zaútočili na vládní weby v Irsku

Svět

  14:10
DUBLIN - Útočníci hlásící se ke skupině Anonymous vyřadili z provozu webové stránky irského ministerstva financí a spravedlnosti. Útok byl podle nich odvetou za záměr vlády trestat servery, které údajně porušují zákony o ochraně duševního vlastnictví.

Hackeři Anonymous. foto: Wikipedia

Hackeři napadli oba servery dnes ráno a vyřadili je pomocí tradičně používané metody zvané DDoS. Počítače jsou vystaveny masivnímu náporu požadavků, které je zahltí a následně ochromí. Vláda podle prohlášení ministerstva spravedlnosti o hrozbě podobných útoků věděla a připravuje "koordinovanou odpověď".

Kybernetická válka?

K útoku se přihlásila skupina @AnonOpsSweden, která je součástí volného hackerského sdružení Anonymous. V minulých dnech toto hnutí podniklo řadu podobných útoků v reakci na uzavření serveru megaupload.com, který údajně sloužil ke sdílení nelegálního obsahu.

Irská vláda nedávno oznámila, že připravuje novelu zákona, která by soudům umožnila blokovat servery podílející se na šíření neoprávněně získaného obsahu. Útoky hackerů ze sdružení Anonymous postihly nedávno vládní servery v Polsku, Francii nebo Spojených státech.

Anonymous

Hnutí Anonymous je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné záměření, proti čemu a jak bojuje. Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky. Těmi většinou bojuje za svobodu na internetu nebo reaguje na různé společenské problémy. Členové sdružení tak útočí a ochromují servery organizací a institucí, jež považují za nemorální nebo represivní.

  • Do širšího povědomí internetové komunity se hnutí dostalo v roce 2003 prostřednictvím internetového fóra 4chan.org. Uživatelé obvykle své příspěvky a obrázky publikují anonymně pod hlavičkou anonymous, což vedlo ke vzniku skupiny Anonymous, která postupně přerostla hranice tohoto webu. Zájem médií potom vyvolala reportáž televize KTTV (Fox) z roku 2007.
  • Členové skupiny se často prezentují s maskou tragického hrdiny katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guye Fawkese, která je inspirována komiksem V jako Vendeta. Hnutí má i svou vlajku.
  • První ostře sledovanou akcí Anonymous se stal projekt Chanology z roku 2008, ve kterém členové Anonymous protestovali proti praktikám scientologické církve. Ve stejném roce hackeři z Anonymous údajně napadli internetové stránky Americké nadace epileptiků. Blikající animace tehdy přivodila některým uživatelům zdravotní komplikace, podle médií i některých členů Anonymous se ale tehdy mohlo jednat o "odvetu" scientologů za předchozí útok hackerů.
  • Na konci roku 2010 hnutí reagovalo na údajnou cenzuru serveru WikiLeaks a stíhání jeho zakladatele Juliana Assange. Hackeři napadli například internetové stránky společností Visa a MasterCard, které přestaly zprostředkovávat platby pro WikiLeaks, nebo stránky švédské vlády. Švédská justice totiž vydala zatykač na Assange kvůli podezření ze sexuálních zločinů. Představitelé WikiLeaks se ale od akce hackerů distancovali.
  • Od společenství Anonymous se odštěpilo několik dalších agresivních hackerských skupin, mezi nimiž je zřejmě nejznámější Lulz Security (LulzSec). Její členové jsou odpovědní za četné masivní útoky proti serverům finančních institucí, firem a vládních agentur. Zaútočili zřejmě například na síť Sony nebo servery CIA. Loni ale členové této skupiny ohlásili údajně kvůli strachu z dopadení konec svých aktivit
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!