Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Avatar s válečnickou modří ve tváři. Svět si všímá Franze

Franz na stránkách zahraničních zpravodajských serverů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Franz na stránkách zahraničních zpravodajských serverů |

PRAHA Avatar, el tatuado, umělec s válečnickou modří ve tváři. Stránky zahraničního tisku, který si všímá české prezidentské volby, zcela ovládl potetovaný profesor Vladimír Franz.

"Zdá se být tím nejméně pravděpodobným kandidátem pro tak prestižní post, který dříve zastával oblíbený disident a dramatik Václav Havel a poté profesor Václav Klaus, který se zasloužil o ekonomický přechod od komunismu k tržnímu hospodářství," píše The Daily Telegraph.

Franz na stránkách britského The Daily Telegraph

Franz na stránkách britského The Daily Telegraph

"Jeho tělo z devadesáti procent pokrývá inkoust a přesto se považuje za dokonalého kandidáta na prezidenta?" diví se britský bulvární The Daily Mail. "Profesor umění přezdívaný Avatar nemá žádnou politickou zkušenost," stojí v jednom z podtitulků článku, který však France spíše velebí a vypočítává jeho akademické úspěchy i bojkot komunistického režimu.

Výhradně kvůli tetování se Vladimír Franz těší pozornosti i mexického tisku, který jej překřtil na „el tatuado“. Na webových stránkách deníku ho minulý týden označili za „bezpochyby nejvýraznějšího kandidáta“ ve volbách ve střední Evropě.

Nezvyklé image politika si všímají až v Indonésii. "Franz nemá v Česku o obdivovatele nouzi. V zemi, kde jsou voliči stále více unaveni zkorumpovanými politiky," otiskl deník Jakarta Post zprávu agentury AP stejně jako řada dalších anglicky píšících deníků.

"Volili byste tohoto muže? Nebo jinak: vidíte nějaký důvod, proč ho nevolit?  Takovou otázku si možná brzy položí všichni Češi s volebním právem," zamýšlí se Das Bild v článku s titulkem "Tento potetovaný muž se chce stát příštím českým prezidentem".

Franz na stránkách německého Bildu

Franz na stránkách německého Bildu

Nejzajímavější na světe
Dokonce za nejzajímavější ve světě označil server BuzzFeed Politics české volby a přinesl portréty hlavních kandidátů a jejich nejvýraznější charakteristiky. U Fischera cituje agenturu Jewish Telegraphic Agency, podle níž je Fischerův život použitelný jako studie života Židů ve střední Evropě po 2. světové válce - otec, který přežil nacistické koncentráky, katolická matka, Fischer docházející do synagogy a slavící Vánoce.

V Evropě dosud byla v čele státu - Švýcarska - coby Židovka v roce 1999 Ruth Dreifussová. Izraelský deník Haarec píše, že by se Jan Fischer mohl stát prvním židovským prezidentem mimo Izrael a Švýcarsko.

U Karla Schwarzenberga server cituje celé jeho šlechtické jméno a zmiňuje se o jeho tendenci pospávat při veřejných jednáních, o kouření dýmky, jež mu prý dodává vzezření Sherlocka Holmese, a také o používání poněkud archaické češtiny.

Vladimír Franz s potetovaným tělem je označen za favorita mladých Čechů, byť podle listu "zastává překvapivě umírněné názory". Zmiňuje se rovněž o Miloši Zemanovi, který se má podle průzkumů dostat spolu s Fischerem do druhého kola, a o jeho podpoře odstrašujícího útoku na Írán.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!