Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Český premiér se setkal s Erdoganem. Má jasný plán, jak vyřešit problém s uprchlíky, uznal Babiš

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při projevu v OSN. foto: Reuters

New York - Český premiér Andrej Babiš na středeční schůzce s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem v New Yorku podpořil jeho mírový plán pro Sýrii, kde chce vytvořit bezpečnostní zónu, do které se vrátí syrští uprchlíci. Babiš tento týden, kdy se účastní Valného shromáždění OSN, turecký záměr v Sýrii opakovaně ocenil.
  9:19

Babiš v OSN: Cílem Česka je stát se lídrem v inovacích. Boj za klima nesmí být na úkor prosperity

„Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii,“ napsal Babiš na twitteru po bilaterální schůzce s odkazem na další země visegrádské čtyřky, kterými jsou vedle Česka také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Doplnil, že Turecko chce do zóny přemístit až dva miliony uprchlíků, vybudovat zde domy a školy. „Erdogan se kvůli tomu v New Yorku potká i s (americkým) prezidentem (Donaldem) Trumpem,“ dodal premiér.

V úterý Babiš českým novinářům v New Yorku řekl, že Erdogan má jasný plán, jak vyřešit problém s uprchlíky. Peníze, které Ankaře Evropská unie přislíbila za to, že se o běžence postará, nepovažuje český premiér za systémové řešení, kterým by naopak mohl být Erdoganův projekt bezpečnostní zóny. Babiš proto chce, aby se o plánu jednalo a aby se do něj zapojily i Spojené státy s Ruskem.

Babiš pozval ukrajinského prezidenta do Prahy, s Erdoganem chce řešit migraci

Do Turecka se podle listu The Guardian uchýlilo před boji na 3,6 milionu Syřanů. Erdogan nedávno pohrozil, že pokud Evropská unie a další velmoci budou s vybudováním bezpečnostní zóny otálet, bude nucen běžence vpustit do Evropy.

Autor: