Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
17. listopadu 2019 19:09, aktualizováno  19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš si s kolegy z V4 připomenul pád komunismu. ‚Slavíme hlavně svobodné volby a demokracii‘

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: MAFRA

Bratislava U bratislavského památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané visegrádské skupiny (V4) - Česka, Slovenska, Maďarska a Polska - v neděli vpodvečer připomenuli 30. výročí sametové revoluce. Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš.

„Je důležité, že Češi a Slováci spolu slavíme třicet let od získání svobody a demokracie a hlavně svobodných voleb. To bylo to nejdůležitější, po čem Občanské fórum i (slovenské hnutí) Veřejnost proti násilí volaly a to se splnilo,“ řekl novinářům Babiš.

Slovenský premiér Peter Pellegrini na schůzi zemí V4 a oslavě 30. výročí...
Polský premiér Mateusz Morawiecki na schůzi zemí V4 a oslavě 30. výročí...

Politici položili věnce k památníku Brána svobody. Ten byl pod hradem Devín u slovensko-rakouských hranic vybudován na počest čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí. Hranice u Devína patřila před rokem 1989 k takzvané železné oponě mezi Východem a Západem; na Slovensku ji tvořily i technické zábrany včetně plotů s cílem zamezit nekontrolovanému přechodu lidí do Rakouska.

Podle slovenského premiéra Pellegrini právě místo u památníku Brána svobody svou tragičností v plné nahotě poukazuje na to, jak vypadal komunistický režim. Dodal, že jde o místo, kde se setkával svobodný demokratický svět s režimem, vůči němuž se lidé v roce 1989 postavili.

Oba premiéři nekritizovali demonstrace, které se konají v Česku i na Slovensku. „To, že lidí protestují, je jejich právo. Máme svobodu tisku, máme možnost vyjádřit svůj názor,“ řekl Babiš, proti kterému v sobotu v Praze protestovalo podle různých odhadů 250 000 až 300 000 lidí.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) položil 17. listopadu 2019 kytici na Národní třídě...

Premiér Andrej Babiš (vlevo) položil 17. listopadu 2019 kytici na Národní třídě v Praze při příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

V Bratislavě zase v neděli odpoledne a vpodvečer zorganizovaly shromáždění opozice a také občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která loni stála za mohutnými protivládními protesty. 

„Nemyslím si, že projevování názorů v ulicích je fenoménem jen v zemích V4. Mohu jen ocenit to, že se nemusíme na Slovensku ani v Česku dívat na to, jak bojuje policie s demonstranty - jak se používá slzný plyn, vodní děla, obušky, což je zcela běžné ve vyspělých demokratických zemích na západ od nás,“ řekl Pellegrini.

Dříve během neděle předsedové vlád visegrádských zemí spolu s předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem uctili 30. výročí pádu komunismu také v Praze. V Bratislavě polského premiéra zastoupil ministr zahraničí Jacek Czaputowicz.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...