29. listopadu 2017 13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za světla trest? Barcelonská radnice nesmí nasvícením budov podpořit uvězněné Katalánce

Lidé protestující před barcelonskou radnicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé protestující před barcelonskou radnicí. | foto: Reuters

BARCELONA Barcelonská radnice nesmí během volební kampaně použít žluté osvětlení veřejných budov a mostů, jimiž chtěla vyjádřit solidaritu s uvězněnými katalánskými politiky. Ve středu o tom rozhodla barcelonská volební komise. Podle ní by tak byla porušena neutralita veřejných institucí.

Solidaritu s osmi katalánskými exministry a dvěma separatistickými lídry, kteří jsou už několik týdnů ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska, vyjadřuje od minulého pátku žluté osvětlení dvacítky mostů v Barceloně. Osvětlení veřejných budov bylo zatím jen v plánu.

Komise pro volební okrsek Barcelona, která podle zákona dohlíží na transparentnost a objektivitu voleb, vyhověla stížnosti lidovců. Ti tento měsíc na radnici hlasovali proti rozhodnutí o osvětlení. Podle komise by osvětlení mohlo narušit neutralitu, kterou musí zachovávat veřejné úřady.

Radní, kteří osvětlení podpořili, argumentují svobodou vyjadřování. Chtěli prý podpořit solidaritu s rodinami uvězněných. Poukázali také na to, že uvěznění politici jsou takto omezeni ve volebním právu a nemají rovné podmínky jako ostatní kandidáti. Většina z uvězněných politiků se uchází o křeslo v regionálním parlamentu, který se má volit 21. prosince.

Barcelonská volební komise už minulý týden nařídila radním, aby z budovy radnice v Barceloně sundali transparent s nápisem Svobodu pro politické vězně. Za ně mnozí považují uvězněné politiky a aktivisty.

Komise rovněž zakázala členům volebních komisí, aby si 21. prosince připnuli žluté stužky. I těmi lidé v posledních týdnech vyjadřují solidaritu s uvězněnými Katalánci.

Lidé s katalánskou vlajkou na demonstraci za propuštění katalánských politiků.
Demonstranti v Barceloně, kteří žádají propuštění katalánských politiků.

Tento týden barcelonská volební komise také zakázala katalánské televizi TV3 používat ve vysílání výrazy „vláda v exilu“ či „kandidátka prezidenta“. Tak někteří označují pětici členů katalánské vlády, kterou Madrid koncem října sesadil kvůli jejím snahám o nezávislost Katalánska. Čtyři exministři a expremiér Carles Puigdemont nyní čekají v Belgii na rozhodnutí tamního soudu o vydání do Španělska, kde jsou obviněni ze vzpoury.

Volební rada vyzvala televizi TV3, aby zachovávala během předvolebního období neutralitu. Podle rady „není jisté“, že katalánští politici v Belgii jsou členové existující „legitimní vlády“. Stejně jako není prokázáno, že by politici byli uvězněni kvůli „svým názorům“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz