17. listopadu 2017 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgický soud odročil jednání o vydání katalánských exministrů

Katalánský expremiér Carles Puigdemont. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský expremiér Carles Puigdemont. | foto: Reuters

BRUSEL Belgický soudce odložil na 4. prosince další jednání o vydání pěti katalánských exministrů k trestnímu stíhání do Španělska. Podle advokáta expremiéra Carlese Puigdemonta tak učinil proto, aby měli více času na přípravu obhajoby.

Katalánští politici jsou ve Španělsku obviněni ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. I po dnešním soudním slyšení zůstanou všichni na svobodě, nesmějí ale opustit Belgii a musejí se také pravidelně hlásit na policii, jak už dříve rozhodl soud.

Do justičního paláce v Bruselu dorazilo podle belgické tiskové agentury Belga všech pět katalánských politiků. Soud má na verdikt 15 dní, podle španělského deníku El País ale zřejmě rozhodne dříve.

Jednání belgického soudu začalo v pátek krátce po 14:00 SEČ za zavřenými dveřmi a trvalo asi hodinu. Belgický soudce si vyslechl argumenty prokuratury i obhájců, kteří podle agentury AFP tvrdili, že jde o politický proces. 

Poté advokáti obviněných novinářům sdělili, že prokuratura požádala o schválení evropského zatykače, který před dvěma týdny vydal španělský soud. Obvinění předložili písemná prohlášení proti požadavkům španělské justice. Následně soudce jednání odročil na 4. prosince, kdy budou advokáti vysvětlovat argumenty obhajoby. 

Očekává se, že soudce vyhoví žádosti španělského soudu a pětici obviněných vydá. Do Španělska se ale zřejmě politici nevrátí dříve než v lednu, neboť jejich advokáti už dali najevo, že se proti vydání odvolají.

Puidgemont a exministři Lluís Puig, Clara Ponsatíová, Meritxell Serretová a Toni Comín jsou v Belgii necelé tři týdny. Odjeli tam poté, co španělská prokuratura obvinila celou katalánskou vládu ze vzpoury. Část ministrů, které předtím Madrid odvolal kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, už předstoupila před soud ve Španělsku před dvěma týdny a od té doby jsou ve vězení nedaleko Madridu.

Na rozdíl od španělské soudkyně, která osm exministrů poslala do vazby bez možnosti kauce, belgický soud ponechal pětici katalánských politiků na svobodě a ani kauci nepožadoval.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz