Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barma vpustí všechny humanitární pracovníky

Svět

  10:55
NEIPYIJTO - Barmská vojenská junta vpustí do země zpustošené cyklonem Nargis všechny zahraniční humanitární pracovníky. Souhlas barmských vůdců je průlomový, neboť junta až doposud příchodu zahraničních pomocníků bránila a přijímala pouze materiální a finanční pomoc. Teprve v pondělí umožnila vstup do země záchranným a lékařským týmům z členských států Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Ilustrační foto. foto: ČTK

Souhlas s přítomností humanitárních pracovníků v zemi dohodl generální tajemník OSN Pan Ki-mun na setkání s nejvyšším barmským představitelem generálem Thanem Šweiem. "Souhlasil s příchodem všech humanitárních pracovníků bez ohledu na národnost," řekl Pan po zhruba dvouhodinové schůzce v metropoli Neipyijto.

Generální tajemník světové organizace je v Barmě od čtvrtka, kdy si osobně prohlédl nejpostiženější oblasti v deltě řeky Iravadi. Cyklon, který Barmu zasáhl na počátku května, si v celé zemi podle oficiálních údajů vyžádal životy 78.000 lidí a dalších 56.000 osob se stále pohřešuje. Jen v iravadské deltě živel postihl na 2,5 milionu osob. Podle OSN se zatím podařilo dopravit humanitární pomoc pouze k 500.000 z nich.
Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat