Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Přestala vysílat státní televize, internet se zpomalil, nešlo se dovolat. Jak probíhal vojenský převrat v Barmě?

Svět

  10:21aktualizováno  11:49
Rangún/Neipyijto - Jen několik hodin zbývalo do začátku prvního zasedání demokraticky zvoleného barmského parlamentu, když barmská armáda začala zatýkat vůdce Národní ligy pro demokracii (NLD), která ve volbách zvítězila, včetně držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Vojenský převrat, o kterém se už několik týdnů spekulovalo - ale armáda ho popírala - se stal skutečností.

V Barmě se uskutečnil převrat. Armáda převzala moc, zadržela vládnoucí nobelistku Su Ťij i prezidenta

Vojáci zaujali pozice v ulicích hlavního hospodářského střediska Rangúnu a obsadili také městskou radnici. Telefonní spojení s hlavním městem Neipyijto i s Rangúnem bylo přerušeno, přestala vysílat státní televize a prudce se zhoršilo internetové spojení, napsala agentura Reuters.

Policisté v centru města Rangún v Barmě.
Podporovatelé myanmarské armády.

Nadále vysílá vojenská televizní stanice Myawaddy TV, která informovala o převzetí moci armádou. Moderátor odcitoval část armádou sepsané ústavy, která armádě umožňuje převzít kontrolu v době „nouzové situace v zemi“, uvedla agentura AP. Důvodem převzetí moci byla podle prohlášení „neschopnost vlády řešit stížnosti armády na volební podvody během listopadových voleb a neochota volby odložit kvůli koronavirové krizi.“

Lidé zaplavili tržiště v Rangúnu, aby se zásobili jídlem a dalšími základními potřebami, zatímco jiní vytvořili dlouhé fronty před bankomaty, aby si vybrali hotovost; mnohé z nich ale mezitím přestaly fungovat.

Barmské banky se dohodly, že v pondělí dočasně zruší veškeré finanční služby kvůli špatnému internetovému spojení, uvedl v prohlášení Svaz barmských bankéřů. Banky si k tomuto kroku vyžádají svolení centrální banky a budou informovat, kdy hodlají služby znovu rozběhnout, uvádí se dále v prohlášení.

‚Armáda chce uvrhnout zemi zpět do diktatury, protestujte.‘ Barmská vůdkyně v prohlášení reagovala na převrat

Někteří lidé začali sundávat červené vlajky NLD, kterými měli ozdobené domy a podniky. Stoupenci armády projíždějí ulicemi Rangúnu a mávají z dodávek národními vlajkami, aby oslavili převrat proti demokraticky zvolené vládě, napsala agentura Reuters. Na jiných místech je ale nálada obyvatel prodchnutá strachem, hněvem a frustrací.

„Jsem naštvaný. Nechci vojenskou vládu,“ řekl v Rangúnu 32letý obchodní ředitel. „Chovají se jako za diktatury. Všichni víme, pro koho jsme hlasovali,“ dodal.

„Měli jsme zákonné volby. Lidé hlasovali pro ty, koho chtěli zvolit,“ řekl další z místních obyvatel. „Teď už nemáme žádnou právní ochranu. Cítíme se nejistí a máme strach.“

Ani v ulicích Rangúnu, ani v administrativním hlavním městě Neipyijto se zatím navzdory nespokojenosti části obyvatel neobjevily žádné známky protestů proti armádě. „Naše země byla jako pták, který se právě učil létat,“ řekl studentský aktivista Si Thu Tchun. „Teď nám armáda zlomila křídla,“ dodal.

Krom Su Ťij a dalších představitelů NLD byl zadržen také prezident Win Myin a řada poslanců nově zvoleného parlamentu. Na facebooku se objevilo video, na němž vojáci zřejmě zatýkají poslankyni Pa Pa Han. Na záběrech její manžel prosí muže ve vojenských uniformách, zatímco se ho kolem krku drží plačící dítě.

Rezidence členů parlamentu v barmském hlavním městě střeží bezpečnostní síly, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva poslance barmského parlamentu. Vojenské nákladní automobily zablokovaly východy z komplexu, kde jsou ubytováni poslanci během zasedání parlamentu. Ti, kdo jsou uvnitř, nemají dovoleno odejít.

Internetový zpravodajský server Irrawady News informoval, že armáda v časných ranních hodinách zadržela také celou řadu známých barmských osobností, mezi nimiž je filmař Min Tchin Ko Ko Ťi, spisovatel Maun Tha Čjou a několik vůdců studentských prodemokratických protestů z roku 1988.

Autor: