Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Během obsazení Kapitolu byl v budově i kufřík sloužící k odsouhlasení jaderného útoku. Vetřelci se ho nezmocnili

Mike Pence během evakuace z Kapitolu během situace, kdy do něj vniknuli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Pence během evakuace z Kapitolu během situace, kdy do něj vniknuli... | foto: ČTK/AP

Washington Když podporovatelé Donalda Trumpa v lednu vtrhli do washingtonského Kapitolu, v budově se v té chvíli nacházel i Mike Pence, viceprezident minulé administrativy. Ten u sebe měl i asistenta s pověstným kufříkem, jenž má prezidentovi Spojených států amerických umožnit povolení jaderného útoku i ve chvíli, kdy se nenachází v klasických velínech.

Případ popsal server CNN. Informace vypluly na povrch při přehrávání videozáznamů z osudného dne během slyšení v americkém Senátu, který projednává možnost podání druhé ústavní žaloby - tzv. impeachmentu - na Donalda Trumpa kvůli obvinění z podněcování demonstrantů k útoku na budovu, která je symbolem americké demokracie.

Na jednom ze záběrů bylo zřetelné, že skupina evakuující viceprezidenta se jen těsně minula s davem protestujících. Mike Pence přitom měl u sebe „jaderný kufřík“, který je identický s tím, jenž u sebe musí neustále nosit prezident USA. Jde o zálohu, kdyby se z jakýchkoliv důvodů stalo, že by hlava států nemohla ten svůj použít.

Představitelé ozbrojených sil se navíc o možném nebezpečí dozvěděli také až zpětně ze záznamů, které byly přehrány ve středu v Kongresu. Dle CNN není jasné, zda o možném nebezpečí věděly jiné bezpečnostní složky či agentury.

Vzhledem k tomu, že Penceova ochranka nikdy neztratila kontrolu nad kufříkem a Donald Trump - tehdejší prezident - se nenacházel v nebezpečí, nebyl dle nejmenovaného zdroje CNN z vojenských kruhů kufřík deaktivován. I kdyby se ho dav zmocnil, nemohl by ho prý kvůli bezpečnostním opatřením použít. „Nerad bych se pouštěl do diskuse o konkrétní kontrole nad strategickými jadernými silami,“ řekl novinářům tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Když se výtržníci dostali na vrchol schodiště, nacházeli se ve vzdálenosti zhruba 30 metrů od místa, kde se ukrýval viceprezident se svou rodinou. Byli jen pár metrů od jedněch ze dveří do této místnosti,“ sdělila delegátka Stacey Plaskettová. Na jiném záznamu lze vidět, jak protestující křičí požadavek, aby byl Mike Pence oběšen.

Proces s Trumpem, který jako první z amerických prezidentů čelí ústavní žalobě podruhé, by mohl skončit už o víkendu. Očekává se, že stejně jako ten první skončí osvobozením 45. prezidenta USA, neboť drtivá většina republikánských senátorů odmítla ústavnost soudu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...