Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Belgičanka se nakazila mutací alfa i beta současně. Koronaviru nakonec podlehla

Covid 19

  9:26
Brusel - Belgičtí lékaři informovali o případu 90leté ženy, která v březnu zemřela v souvislosti s covidem-19 a u níž testy následně potvrdily nákazu dvěma novými variantami koronaviru současně. Podle vědců jde zřejmě o první doložený případ dvojité nákazy, který ale podle jejich názoru nebude ojedinělý, píše server stanice BBC.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Pixabay.com

Lékaři našli u ženy variantu viru zvanou alfa, poprvé objevenou v Británii, i variantu beta, kterou se podařilo poprvé identifikovat v Jihoafrické republice. Domnívají se přitom, že se pacientka nakazila od dvou různých lidí.

Nizozemsko zpřísní omezení, kvůli šíření nákazy mezi mladými zavře noční kluby

Žena, která nebyla očkovaná, nejprve přišla do nemocnice v březnu kvůli nízkému okysličení krve. Testy u ní ještě týž den prokázaly koronavirus, a to dvě varianty naráz. „Obě tyto varianty se toho času v Belgii šířily, takže je pravděpodobné, že se ta paní nakazila různými druhy viru od dvou různých lidí,“ řekla molekulární bioložka Anne Vankeerberghenová z belgické nemocnice. Nyní vede výzkum případu neobvyklé pacientky.

„Zda současné nakažení dvěma variantami sehrálo roli při rychlém zhoršení stavu pacientky je však těžké říct,“ uvedla vědkyně. Dodala, že by se mělo s větším úsilím zjišťovat, jakými variantami se pacienti infikují.

Britové ukončí covidové restrikce 19. července. Proč tahle cesta zatím není pro Česko reálná?

Podle vědkyně se zatím v odborných časopisech neobjevila žádná zmínka o podobném případu, což ale neznamená, že se takové případy neobjevily. Jde podle ní zřejmě o fenomén, jemuž se dosud nevěnovala dostatečná pozornost. Brazilští lékaři v lednu rovněž hlásili podobné případy, výsledky svého bádání ale ještě nepublikovali.

Podle virologa Lawrence Younga nejsou podobné nálezy překvapivé. „Tato studie zdůrazňuje nutnost provést více zkoumání, abychom zjistili, zda nákaza více variantami koronaviru ovlivňuje klinický průběh covidu-19 a zda to nějakým způsobem kompromituje účinnost očkování,“ řekl.

Koronavirus při přenosu z člověka na člověka neustále mutuje, čímž vzniká velké množství nových variant. Některé z nich mohou být nebezpečnější, než dosud převládající verze viru, a to buď větší nakažlivostí, smrtelností, nebo například schopností obcházet imunitu, kterou lidem dává očkování. Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím prohlásila čtyři tyto varianty za zvlášť znepokojivé, načež je začala pojmenovávat podle písmen řecké abecedy. V řadě světových zemí nyní stojí za novým nárůstem počtu nakažených varianta zvaná delta, která byla poprvé objevena v Indii.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat