Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Běloruská policie za poslední dva dny zadržela kvůli protestům přes tisícovku lidí

Zásahová jednotka zatkla během dalšího protestu v Minsku stovky lidí. foto: Reuters

Minsk - Běloruská policie při pondělních protestech a stávkách na podporu opozičního ultimáta, aby odstoupil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, zadržela více než 581 lidí. Oznámilo to v úterý ministerstvo vnitra. Při nedělní stotisícové demonstraci v Minsku zadržela 523 lidí. Lukašenko zemi vládne už 26 let a opozice tvrdí, že letošní prezidentské volby, v nichž podle úřadů opět zvítězil Lukašenko, byly zmanipulované.
  20:30

Navzdory často brutálním policejním zákrokům přívrženci opozice již 80 dnů protestují proti výsledku srpnových prezidentských voleb a žádají Lukašenkovo odstoupení, propuštění politických vězňů a uspořádání nových voleb. Sám Lukašenko v úterý obvinil protestní hnutí z radikalizace a z terorismu.

Diplomat: Opakování voleb v Bělorusku? Nejdřív by se musel svrhnout Lukašenko

„Dalším stádiem je radikalizace, která už se odehrává. Rozpoutali proti nám už ne informační, ale teroristickou válku. S tím musíme skoncovat,“ řekl podle agentury Interfax Lukašenko. Šestašedesátiletý vůdce, často označovaný za posledního diktátora v Evropě, obvinil demonstranty, že překročili přípustnou mez, když podle něj úmyslně poškozovali železniční zařízení, čímž mohli způsobit katastrofu se smrtí mnoha lidí. Podle něj to byly činy organizovaných zločineckých skupin se znaky terorismu. „Začínáme čelit teroristickým hrozbám,“ prohlásil Lukašenko a dodal, že úřady musejí reagovat.

Ulice v Minsku opět zaplnily tisíce lidí.
Protestující u sochy spisovatele Yakuba Kolase. Policie v Minsku zatkla stovky...

Policie v Bělorusku zatýká stávkující a demonstranty, jsou mezi nimi hlavně studenti

Prezident současně tvrdil, že opozici se k ultimátům a stávkám nikoho nepodařilo přemluvit - ani dělníky, ani studenty, ani lékaře, ani učitele či státní úředníky. „Teď je chvíle, kdy si každý musí v životě vybrat cestu, po které se vydá. Ať si vyberou, kde a jak chtějí žít,“ dodal. Podle agentury Reuters také prohlásil, že studenti, kteří porušili právo, by měli být vyhozeni z univerzit a jít do armády, popřípadě skončit na ulici.

Lukašenkovi odpůrci vždy zdůrazňují pokojnou povahu protestů, připomíná agentura DPA. Agentura AP informovala o výzvě zvláštní zpravodajky OSN Anais Marinové běloruským úřadům, aby přestaly utlačovat vlastní lid. V srpnu a v září totiž zadržely při protestech nejméně 20.000 lidí a stovky z nich byly podle médií ve vazbě zbity, zastrašovány i mučeny.

S ultimátem Lukašenkovi, aby do neděle odstoupil, nebo že jinak v zemi od pondělí vypukne generální stávka, přišla opoziční kandidátka v prezidentských volbách Svjatlana Cichanouská. Ta po volbách musela opustit Bělorusko a nyní se zdržuje v Litvě.

Cichanouská v úterý uvedla, že zaměstnanci velkých společností odmítají pracovat, ale jsou podle ní pod obrovským tlakem úřadů. Podle šéfa Běloruského kongresu demokratických odborů Alexandra Jarošuka se opozici povedlo vytvořit několik oddělených stávkových ostrovů, přičemž v některých továrnách podle něj nepracují celá oddělení, v dalších jednotliví zaměstnanci.

„Úřady však uspěly v zastrašování a potlačování protestů v továrnách,“ uvedl Jarošuk. Cichanouská v úterý proto znovu obyvatele vyzvala, aby podpořili národní stávku. Podle agentury Reuters se opoziční vůdkyně ocitla v kritickém okamžiku, který otestuje její schopnost zmobilizovat podporu obyvatel země.

Z vazby byl mezitím propuštěn americký občan Vitalij Škljarov, kterého běloruská policie zadržovala tři měsíce. Zároveň mohl ze země odjet. Policie politického konzultanta zatkla, když poskytoval rady běloruské opozici. Na svobodu se podle jeho právního zástupce dostal díky sobotnímu telefonátu mezi americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a Lukašenkem.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat