Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Berlín děsí extremismus u policie. Někteří členové prý rozesílali výhružné emaily politikům i novinářům

Svět

  5:00
FRANKFURT/PRAHA - Strážce zákona v německé spolkové zemi Hesensku zasáhl skandál. Jde při něm o podezření, že někteří příslušníci policie mohli rozesílat rasistické a výhrůžné e-maily.

ilustrační snímek foto: Reuters

Řada politiků a představitelů veřejného života v Německu dostala v posledních týdnech velké množství výhrůžných e-mailů nebo podobně laděných krátkých textových zpráv.

Po nenávistných větách a výhrůžkách smrtí následoval zpravidla nacistický pozdrav „Heil Hitler“ a pak podpis „NSU 2.0“.

Německá policie zatýkající dva muže při nepokojích v uprchlickém centru v...
Německá policie zasáhla proti demonstrantům.

Obsah naznačuje neonacistické pozadí, což platí zejména pro odkaz na teroristickou skupinu Národně-socialistické podzemí (NSU), která měla v letech 2000 až 2007 na svědomí smrt deseti lidí, několik desítek dalších se pokusila zabít a vedle toho provedla několik loupežných přepadení. Až na jednu výjimku měly oběti teroristické buňky turecké nebo cizí kořeny.

Aktuální nenávistné e-maily se tváří, jako by byly odeslány jménem další generace teroristů čili „NSU 2.0“. Dosud jich bylo odesláno 69. Jejich příjemci byly velmi často ženy, jež se nějakým způsobem angažují v boji proti rasismu. V některých případech šlo o političky Zelených nebo postkomunistické Levice. K příjemcům patřilo i několik známých novinářů nebo herců, kteří mají často sami turecké kořeny.

Tajemný lučišník dopaden, unikal pět dní. Šly po něm stovky policistů, speciální jednotky i vrtulníky

Na e-mailech bylo zarážející, že v mnoha případech obsahovaly čistě osobní informace, které nejsou běžně dostupné. Jsou ale součástí policejních databází, do nichž se mohou dostat jen policisté zadáním služebního čísla.

Objevilo se proto podezření, že v rámci části policie mohou existovat extremistické struktury. Anebo, že mohou někteří uniformovaní přinejmenším sympatizovat s pravicovým radikalismem.

Stopy směřují hlavně do německé spolkové země Hesensko. Proto se tamní ministr vnitra Peter Beuth před několika dny rozhodl odvolat zemského policejního prezidenta. V průběhu vyšetřování se navíc zjistilo, že rozesílání výhrůžných e-mailů začalo už v roce 2018. Tenkrát se tím ovšem nikdo nezabýval. Policie všechny podněty odložila a dál ve vyšetřování nepokračovala.

Kruh se uzavírá

Souvislost s rokem 2018 není náhodná. Tehdy zrovna probíhal soudní proces s Beate Zschäpeovou, jedinou členkou NSU, která se za své činy musela zodpovídat před soudem. Její dva spolupachatelé Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt spáchali sebevraždu z obavy před hrozícím zatčením.

Komando má na kahánku. Němci rozpustí část elitní jednotky kvůli extremismu

Soud s Beate Zschäpeovou, který trval pět let, byl největším procesem svého druhu od sjednocení Německa. Skončil vynesením doživotního trestu pro hlavní obviněnou. Další podporovatelé neonacistických teroristů dostali několikaleté tresty.

Pozůstalé některých z obětí zastupovala před soudem německá právnička tureckého původu Seda Basayová-Yildizová. A právě ona patřila k prvním příjemcům nenávistných e-mailů. V průběhu následujících měsíců dostávala další, v nichž se projevy nenávisti neustále stupňovaly. Již tehdy bylo zjevné, že informace, se kterými pracoval neznámý autor v e-mailu, mohly pocházet pouze z policejních počítačů.

Následně se sice podařilo zjistit, že v jednom policejním revíru ve Frankfurtu nad Mohanem se tamní policisté sdružovali do internetové diskusní skupiny, v níž si vyměňovali rasistické texty a obrázky.

Při domovní prohlídce u jednoho z policistů pak byly nalezeny zbraně a munice, stejně jako zvláštní pokoj, „vyzdobený“ až po strop nejrůznějšími předměty s nacistickou tematikou, včetně třeba uniforem příslušníků oddílů SS.

Neonacisté dobývají východ Německa. V Meklenbursku skoupili většinu vesnice a mění ji k obrazu svému

Policisté zapojení do diskusní skupiny byli následně postaveni mimo službu. Nepodařilo se ovšem prokázat, že by autory výhrůžných dopisů byl přímo někdo z nich. Ani se nepovedlo zjistit, kdo konkrétně získával informace z policejních databází.

Tehdy ještě hovořil hesenský ministr vnitra Beuth o ojedinělých případech. Nyní už ale tentýž politik připouští, že v rámci policejního sboru, za který nese politickou odpovědnost, mohou existovat extremistické struktury. Zároveň slíbil, že objasnění případů má pro něj nejvyšší prioritu.