Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přestřelka mezi Bidenem a Trumpem byla o poznání klidnější, moderátorka debatu ukočírovala

Svět

  7:27aktualizováno  11:40
Nashville - Americký republikánský prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden se v pátek utkali v druhé a zároveň poslední debatě před oficiálním termínem prezidentských voleb, který připadá na 3. listopadu.

Duel se dotkl témat od koronavirové pandemie, přes ekonomiku až po národní bezpečnost a nechyběly v něm osobní útoky. Oproti prvnímu televiznímu střetu obou uchazečů o Bílý dům byl však průběh druhé diskuse plynulejší, za což si vysloužila pochvalu moderátorka Kristen Welkerová.

Biden a Trump se také střetli v otázce daňových přiznání. Biden odmítl...
Americký prezident Donald Trump.

Debata, která se uskutečnila na půdě Belmontské univerzity ve městě Nashville ve státě Tennessee, byla rozdělena do šesti čtvrthodinových bloků, jejichž tématy byly: boj s covidem-19, americké rodiny, rasové otázky v USA, klimatické změny, národní bezpečnost a vůdcovství. 

Za 14 dní si Spojené státy zvolí prezidenta. Přečtěte si, co nabízí Biden a Trump ve svých programech

Oproti předchozí debatě dostali na začátku každé části oba řečníci dvě minuty nepřerušovaného prostoru, po něž byl mikrofon nemluvícího kandidáta vypnutý. Změna pravidel byla reakcí na první zářijovou debatu, kterou řada pozorovatelů označila za jednou z nejchaotičtějších a nejvíce konfliktních v dějinách amerických volebních kampaní.

Biden v úvodním segmentu pátečního duelu zkritizoval postup prezidenta Trumpa v řešení pandemie koronaviru, která si ve Spojených státech vyžádala na 223 000 mrtvých. „Kdokoliv je odpovědný za tolik úmrtí, by neměl zůstat prezidentem Spojených států,“ řekl Biden. 

Trump naopak uvedl, že tu nejhorší část pandemie mají USA za sebou a varoval, že země si nemůže dovolit opět zavřít firmy. Později v duelu se kandidáti střetli v otázce dalšího balíku pomoci koronavirem zasažené ekonomice.

Chaotická ‚kočkovaná‘ Trumpa s Bidenem v televizi. Uznají výsledky voleb a jak se vyjádřili k extremistům?

Oba kandidáti se navzájem obviňovali z nekorektních finančních operací v zahraničí. Trump opět osočil Bidena a jeho syna Huntera z neetických operací v Číně a na Ukrajině. Biden obvinění, která agentura Reuters označuje za nepodložená, odmítl a vyzval Trumpa, aby zveřejnil svá daňová přiznání.

Debata se věnovala také otázce zahraničního vlivu na letošní prezidentské volby. Biden uvedl, že jakákoliv země, která by se do nich vměšovala, za to zaplatí, pokud by se stal šéfem Bílého domu. Řekl také, že by znovuzvolení prezidenta Trumpa uvítalo Rusko. Trump řekl, že nikdo vůči k Rusku nepostupoval tvrději než jeho vláda, připomněl použití sankcí a prosazování zvýšení vojenských výdajů NATO.

Ostré výpady na obou stranách přišly také u tématu věnovanému rasovým otázkám. Biden označil Trumpa za jednoho z „nejrasističtějších prezidentů, které jsme v novodobých dějinách měli“. Prezident naopak prohlásil: „Jsem nejméně rasistický člověk v této místnosti“.

V závěru debaty Trump a Biden odpověděli jinak na dotaz, co by v případě svého zvolení vzkázali voličům, kteří pro ně nehlasovali. Trump uvedl, že by všem voličům vzkázal: „Úspěch nás spojí, jsme na cestě k úspěchu“.Biden by prý Američanům řekl „zastupuji vás všechny, ať jste hlasovali pro nebo proti mně“.

Na internetu si mezitím pochvalu od mnoha diváků vysloužila moderátorka 

Trump vyzývá spravedlnost, aby zahájila vyšetřování Bidena. Jedná tak přitom na základě nepodložených tvrzení

debaty, zpravodajka stanice NBC z Bílého domu Kristen Welkerová. Podle mnohých se jí dařilo oba kandidáty zastavit, když překročili stanovený časový limit. Neobvyklé pochvaly se moderátorce při debatě dostalo také od prezidenta Trumpa.

Méně než dva týdny před oficiálním dnem voleb prezident Trump za bývalým viceprezidentem Bidenem zaostává v celostátních průzkumech mínění. V podobné situaci byl Trump už před čtyřmi roky a podařilo se mu poměr sil otočit. Nepřímý volební systém totiž umožňuje vítězství i kandidátovi, který získá celkově méně hlasů, ale zvítězí ve více klíčových státech, což mu zajistí vyšší počet volitelů. Podle aktuálních průzkumů je dosud nerozhodnutých voličů poměrně málo. Rekordních 47 milionů Američanů navíc již odvolilo v předstihu.

Důstojný duel umožnil nezvykle umírněný Trump

Trump a jeho demokratický soupeř Joe Biden „měli konečně opravdovou debatu“, napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Trump tentokrát dbal na rady svých poradců a jeho výstup byl „umírněný a konzistentní“, míní agentura Reuters. Hlava státu se po prvním duelu s Bidenem v září stala terčem kritiky kvůli opakovanému a agresivnímu skákání do řeči. Prezident si však nastavil „nízkou laťku“, když se pro tentokrát nedohadoval s moderátorkou a Bidena méně přerušoval, píše list The Guardian.

„Jeho pověření ve čtvrtek večer bylo jasné a zároveň složité: Chovat se méně jako Donald Trump,“ podotkl list The New York Times (NYT). „Můžeme říct, že se snažil,“ dodávají komentátoři listu.

„Trumpův tón byl umírněný, ačkoliv s pokračujícím večerem stále útočnější,“ píše list WSJ. Nejvášnivějšími momenty byly podle listu chvíle, kdy Trump kritizoval Bidena a jeho syna Huntera z neetických operací v Číně a na Ukrajině.

Změny v prezidentově vystupování si všiml i zpravodajský server Politico. „Kdyby Donald Trump před třemi týdny debatoval tak jako ve čtvrtek, mohl by mít lepší pozici,“ komentuje duel server, podle kterého Trump přesvědčivě argumentoval na obranu reakce své administrativy na pandemii covidu-19 a postavil se i za odborníky, na které dříve slovně útočil. Civilizovaný projev však patrně nestačí, tvrdí Politico. „’Lepší než ta hrůza z minulého měsíce’ není ten finální argument, který Trump potřeboval přednést,“ uzavírá server komentář.

Čtvrteční předvolební střetnutí na půdě Belmontské univerzity ve městě Nashville ve státě Tennessee bylo poslední příležitostí obou kandidátů navzájem se konfrontovat před ostře sledovaným hlasováním, které vyvrcholí 3. listopadu. Méně než dva týdny před oficiálním dnem voleb prezident Trump za bývalým viceprezidentem Bidenem zaostává v celostátních průzkumech mínění. V podobné situaci byl ovšem Trump už před čtyřmi roky a podařilo se mu poměr sil otočit.

„Trump na tom byl dnes večer dobře ... Ale nebyla to ta změna, kterou potřebuje,“ citovala agentura Reuters republikánského stratéga Liama Donovana, který spolupracoval na kampaních do Senátu. „Pokud ho voliči příští měsíc odmítnou, tohle bude ten hlavní důvod: Kampaň 2020 je jiná a Trump je stejný,“ píše NYT.

V průzkumu provedeném po debatě stanicí CNN za vítěze duelu označilo 53 procent diváků Bidena; Trump svého protikandidáta předčil v očích 39 procentech diváků. Je však těžké určit, nakolik duel nerozhodnuté voliče přesvědčí - téměř 50 milionů Američanů již odvolilo a velká část hlasujících je již rozhodnutá, kterému z kandidátů svůj hlas hodí.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...