Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump kvůli nespokojenosti předčasně ukončil rozhovor. Moderátorce slíbil odvetu

Svět

  7:09aktualizováno  10:51
WASHINGTON - Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump necelé dva týdny před volbami stupňuje útoky na média, v posledních dnech nazval reportéra agentury Reuters zločincem a televizi CNN pak označil za „hloupé šmejdy“.

Trump na Twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako „podvod“ a „předpojatost“. Pohrozil také, že rozhovor zveřejní sám ještě před tím, než jej má CBS oficiálně vysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu „60 Minutes“ (60 Minut). Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova nespokojenost s otázkami moderátorky.

Současný nájemník Bílého domu napsal na Twitteru o „příšerném zásahu“ do voleb 3. listopadu. Na následném volebním mítinku v pensylvánském městě Erie podle deníku The New York Times (NYT) nepřímo televizi CBS vyhrožoval. „Budete koukat, co s ‚60 Minutami‘ uděláme, bude to pecka,“ řekl před nadšenými přívrženci. „Lesley Stahlová z toho nebude mít radost,“ dodal.

Trump na Twitteru následně zveřejnil několikavteřinový klip s moderátorkou, který opatřil titulkem: „Lesley Stahlová z 60 Minut nemá na sobě roušku v Bílém domě poté, co se mnou udělala rozhovor. Mnoho dalšího bude následovat.“

Republikánský prezident přitom roušku na veřejnosti nosí jen zřídka a častokrát zpochybňoval její účinnost v boji proti koronaviru. Podle NYT novinářka měla roušku nasazenou po většinu času a Trumpem zveřejněný záběr ji zachycuje bezprostředně po interview, kdy ji měla sundanou.

Trump v poslední fázi předvolební kampaně zesiluje svou rétoriku vůči médiím. V pondělí nazval reportéra agentury Reuters zločincem kvůli tomu, že neinformuje o údajných zprávách o zapletení demokratického kandidáta Joea Bidena do podnikatelských aktivit jeho syna na Ukrajině. S informacemi přišel bulvární list The New York Post, podle řady analytiků však pocházejí z pochybného zdroje. I v případě jejich pravosti z nich přitom nelze vyvozovat závěry, které Trump veřejně deklaruje.

Prezident rovněž v pondělí při svém volebním mítinku ostře kritizoval svého tradičního nepřítele televizi CNN, která podle něj neinformuje o ničem jiném než o pandemii covidu-19. „Zapnete to a všechno, o čem mluví, je jen covid, covid, pandemie, covid (...),“ řekl prezident s tím, že jsou lidé už zprávami o šíření koronaviru unavení. „Snaží se všechny přesvědčit, aby nešli volit. Lidé vám na to neskočí CNN, vy hloupí šmejdi,“ řekl prezident za jásotu svých přívrženců.

Trumpovi a Bidenovi budou při poslední debatě vypínat mikrofon. Šéf Bílého domu se chtěl vyhnout diskusi o covidu

Podle serveru Axios se jedná o zvláštní závěrečné sdělení Trumpovy předvolební kampaně vzhledem k tomu, že USA stále drží nezáviděníhodné celosvětové prvenství jak v celkovém počtu zemřelých s covidem-19, tak i v množství prokázaných nálezů na SARS-CoV-2. V posledních dnech tam přitom přibývá nově nakažených tempem, které je srovnatelné s vrcholnými přírůstky z letošního léta.

Trump o víkendu také nezvykle ostře kritizoval uznávaného epidemiologa ze svého vlastního týmu Anthonyho Fauciho, o němž prohlásil, že je „pohromou“. „Lidi už unavuje poslouchat Fauciho a všechny tyhle idioty,“ řekl prezident před setkáním s voliči v Las Vegas, na němž si utahoval z Bidena kvůli tomu, že chce „naslouchat vědcům“. Demokrat situace rychle využil a v jednom ze svých dosud nejpopulárnějších příspěvků na sociální síti Twitter Trumpův výrok sdílel s krátkou poznámkou: „...ano.“

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat