Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bill Gates: Do deseti let přijde smrtící světová pandemie. Za půl roku může zabít 30 milionů lidí

Svět

  15:00
PRAHA - Podle amerického miliardáře Billa Gatese by v příštích deseti letech mohla vypuknout celosvětová pandemie schopná zabít desítky milionů lidí. V pátek to uvedl na své přednášce ve zdravotnické společnosti v Massachusetts, kde prezentoval i způsoby boje s epidemiemi.

Americký miliardář Bill Gates. foto: Reuters

Podle amerického miliardáře Billa Gatese se rok od roku zvyšuje pravděpodobnost vypuknutí epidemie, která by mohla vyhladit až 30 milionů lidí. Po celém světě se kvůli zvyšování lidské populace a zásahům do divoké přírody objevují nové patogeny a choroby.

Gates také řekl, že se ani nemusí jednat o nějaký zmutovaný druh chřipky nebo neštovice. Může to být choroba, kterou zatím nikdo nikdy dosud neviděl. Podle něj je v současnosti také stále snazší nějakou novou chorobu vyrobit klidně v domácích podmínkách. Druh smrtelné chřipky prý mohou lidé hravě vyvinout i ve svých domácích laboratořích.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa.
Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

„Pokud řeknete světovým vládám, že biologická zbraň takového kalibru je zrovna ve výrobě, tak by bylo nutné okamžitě jednat a na hrozbu se připravit. Svět by se měl v takových případech na pandemii připravit jako na válku,“ řekl na přednášce Gates.

Miliardář během svého projevu ukázal také video, které v simulaci ukazovalo, jak by taková pandemie mohla vypadat. Data v něm ukazují, že by epidemie mohla zabít až 30 milionů lidí během šesti měsíců.

Zkáze se dá předejít

Podle Gatese ale vyhlídky nejsou tak černé. V jistých ohledech je prý lidstvo na takovou hrozbu připraveno lépe, než bylo v minulosti. V současnosti existují antivirové léky, které mohou pomoci lidem přežít. Mezi nimi jsou třeba nová antibiotika, která jsou schopna léčit infekce, jako je pneumonie spojená s chřipkou. Vědci také hlásí úspěchy při vývoji univerzální chřipkové vakcíny.

Výhodu pro lidstvo také představuje rychlé rozpoznání vznikajícího nebezpečí, což je podle Gatese nezbytné, protože prvním nejdůležitějším krokem v boji proti nové chorobě je především karanténa. 

„Zrovna tento týden se objevila nová výzkumná studie, která se věnuje výzkumu, jak u člověka zjistit virové onemocnění pomocí systému barevných proužků, který se používá třeba u těhotenských testů,“ řekl Gates.

Lidstvu se podle něho ale pořád nedaří rozpoznat „obyčejnou“ epidemii od reálné hrozby celosvětové pandemie. Podobnou chybu udělal svět třeba v roce 2014, kdy podcenil africkou epidemii Eboly.

Gates během přednášky také světovým vládám poradil, aby mezi nimi a armádami panovala uzší komunikace. Společně by měly hledat způsob, jak v případě vypuknutí pandemie rychle a efektivně využít pomoc soukromého sektoru. Ten jim může pomoci ve vývoji technologií a nástrojů a boji proti vznikajícím smrtelným nemocem.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!